איך להפסיק את הסחטנות הרגשית שעושים עליכם

איך להפסיק את הסחטנות הרגשית שעושים עליכם

בטח שמתם לב שיש אנשים שיודעים ללחוץ על הפתורים הבלתי נראים שיש עליכם,

ולהפעיל אתכם לפי רצונם.
הכפתורים האלו כשהם נלחצים גורמים לכם להתנהג באופן מאוד מסוים.

אלה יכולים להיות הילדים שלכם, הבן או הבת זוג שלכם, החברים או העמיתים לעבודה… בקיצור זה יכול להיות כל אחד שיודע על איזה כפתור ללחוץ.

האנשים האלו מתפעלים אתכם רגשית וגורמים לכם לעשות את מה שהם רוצים גם מבלי שאתם ממש תרצו. על ידי כך שהם מכירים את נקודות התורפה שלכם (הכפתורים) הם יכולים לקבל את מה שהם רוצים מכם.

זה מתחיל כבר בשלב שאנחנו תינוקות ומבינים שהבכי שלנו מביא את ההורה אלינו או נותן לנו משהו שאנחנו רוצים. כשאנחנו גדלים מעט ויכולים לדבר, אנחנו משתכללים, ואם אנחנו לא מקבלים את מה שאנחנו רוצים אז אנחנו אומרים להורים – אתם לא אוהבים אותי… אתם אוהבים יותר את… זה למה קניתם לה ולי לא! אבל הבטחתם! רק ל… אתם מקיימים.
ואם זה לא עוזר אז עושים "ברוגז", או צורחים לשמיים, ומתפתלים על הרצפה ליד אנשים זרים. אנחנו ממש הופכים להיות מקצוענים בעניין ומה שהצליח לנו אנחנו מתייקים את זה במוח שלנו כטכניקה "שעובדת" וזוכרים לפעם הבאה.

ככה זה הופך להיות עבורנו לדרך חיים להשיג את מה שאנחנו רוצים.

הדרך הזאת שגויה לגמרי. אף אחד לא אוהב שיתפעלו אותו ככה, ואם אתם עושים את זה לאחרים אז בטח זה חוזר אליכם כבומרנג מאנשים אחרים שעושים לכם בדיוק את אותו הדבר.

מה שמפעיל את הכפתורים זה בדרך כלל:

  • רגשות אשמה
  • רגשות רחמים
  • רגשות פחד
  • איומים מוסווים

לפעמים אתם מגיעים למצב שנמאס לכם כבר מזה ואתם מחליטים להשתנות ולא להסכים יותר לסחטנות הרגשית הזאת, אך מהר מאוד חוזרים לדפוס ההתנהגות הקודם כשאתם מיואשים מכך שזה לא הצליח לכם.

הנה סיפור שימחיש לכם איך לצאת מהמצב הזה.

פעם אחת בארץ רחוקה… לא, לא, כאן בישראל, היו היה איש אחד שעבד במפעל. כל יום בהפסקת הצהריים שלו הוא אהב לשתות קולה קרה עם האוכל שהביא מביתו.
הוא היה נוהג ללכת לשער המפעל שם הייתה מכונה לממכר פחיות שתיה, להכניס 5 שקלים, ללחוץ על הכפתור המתאים והמכונה הייתה פולטת פחית קולה קרה.

כך עשה במשך השנים שעבד במפעל וזה מה שהיה רגיל בעבורו כמעט בכל יום.

יום אחד כהרגלו הכניס מטבע של 5 שקלים ולחץ אך פחית קולה לא יצאה. מופתע מעט הוא לחץ עוד מספר פעמים חזק יותר אך שום דבר לא קרה. כמו כל ישראלי מצוי, עלה לו הדם לראש, והוא התעצבן והחל לנער את המכונה ולדפוק עליה חזק יותר ויותר ולקלל תוך כדי . לאחר כמה דקות כשראה שזה לא עוזר עזב וחזר לעבודתו.

למחרת היום בצהריים ניגש שוב אל המכונה הכניס מטבע ולחץ, והנה שוב לא פלטה המכונה קולה. ישר וללא הקדמות מיותרות החל לבעוט במכונה, לצרוח בקול רם ולקלל את האימא של מי שהמציא את המכונה הזאת. הוא גם לקח מקל וניסה לדחוף לתוך פתח המכונה. גם הפעם לא השתכנעה המכונה וקולה לא יצאה. ללא הצלחה ובלית ברירה נאלץ לחזור לעבודתו ללא ששתה גם הפעם.

ביום השלישי בחשש מה הכניס מטבע ולחץ ומשלא יצאה קולה, פלט קללה ועזב את המקום.

בימים שלאחר מכן לא חזר האיש כי הבין שלמרות שזה מה שעבד בעבורו במשך שנים, זה כבר לא עובד יותר, נגמר והסתיים.

מה ניתן ללמוד מהסיפור הזה?

נניח שאתם מכונת הקולה, ואתם מחליטים יום אחד שלא להוציא יותר קולה כשלוחצים עליכם על הכפתור המסוים.
האנשים שרגילים לקבל מכם את מה שהם רוצים(קולה) לא יודעים על החלטתכם וגם לא אכפת להם ממנה. כל מה שמעניין אותם זה מה שהם רוצים, ואם הם לא מקבלים את זה אז הם מחריפים ומקצינים את התנהגותם כלפיכם כדי "לעודד" או יותר נכון ללחוץ, לאיים, ולהכריח אתכם לתת להם שוב "קולה".

אם תעמדו בסירובכם  לתת להם קולה, למרות הרעת ההתנהגות שלהם. כבר לאחר זמן קצר יחסית או כמה ניסיונות חוזרים, בערך 4- 6 בסך הכל הם יפסיקו את ההתנהגות שלהם ויתחילו להבין שאין יותר קולה כשלוחצים על הכפתור שלכם. גם אם זה עבד להם קודם.

הבעיה היא שרוב האנשים מועדים כבר לאחר פעם פעמיים בגלל החרפת המצב ואי רצון שלהם לחוות את חוסר הנעימות הזאת. הם חוזרים לדפוס ההתנהגות הקודם כשהם מרגישים מיואשים ומאוכזבים מזה שלא הצליח להם.

אם רק היו יותר סבלניים ומגייסים עוד כוחות על מנת להתמיד בזה עוד קצת. ההצלחה הייתה שלהם!

נסכם את הצעדים שצריך לעשות בכדי להפסיק להוציא קולה:

  • להיות מודעים לבעיה ושזה לא מתאים לכם יותר.
  • לקבל החלטה לפעול בנידון.
  • להתמיד בהתנהגות החדשה מבלי לסטות ממנה, ולהבין שהולך להיות לא קל לזמן מה מוגבל.
  • לצפות והיות מוכנים לבדיקה וניסיונות חוזרים של הלוחצים.
  • ליהנות מההתנהגות החדשה ומפירותיה.להחיל את התהליך הזה על עוד כפתורים שיש לכם.

כדי להבין עוד קצת את דרכי הפעולה של הסחטנים הרגשיים הנה עוד כמה דוגמאות:

הפעלת אשמה
לא משנה מה תעשו הם תמיד ימצאו את הדרך לסובב את העניינים ככה שאתם תצאו אשמים.

הפעלת מסכנות
אין שום דבר שמניע אותנו רגשית חזק יותר מ"סיפור טוב" על איך החיים התאכזרו לסחטן, וכמה שהוא סובל כעת, וכמה הוא תקוע בחיים שלו, ורק אתם בלבד יכולים להציל אותו מהמצב הזה. ממש סיפור קורע לבבות.

לוחצים אתכם לפינה
מסובבים את העניינים ודוחקים אתכם לפינה ככה שאין לכם ברירה אלא לעשות רק את מה שהם רוצים ולא משהו אחר.

משתמשים בדברים שהם יודעים עליכם כדי לסחוט אתכם
הסחטן מקשיב לכל מה שאתם אומרים בזמנים של קרבה וגילוי לב, ושומר את זה במגירה, ויום אחד מוציא את זה כדי להשתמש בזה להכריח אתכם בערמומיות לעשות את מה שהוא רוצה.

כמו כל דבר אחר בחיים, למטבע יש שני צדדים, וכדי שהחיים שלכם יהיו ממש טובים אתם צריכים לשים לב גם להתנהגות שלכם כשאתם לוחצים על הכפתורים של מישהו אחר ורוצים לקבל את מה שמתאים לכם.
עשו זאת בעדינות ומתוך כבוד לאחר שיתכן שזה לא מתאים לו בכלל.
קבלו החלטה להיות אנשים טובים ללא שתלטנות, ורגישים לצורכי הזולת.

תוכלו גם להתייחס לזה כעוד שיעור לחיים
בו אתם לומדים להגדיר מחדש את גבולותיכם ואת ההתייחסות שלכם לעצמכם כאנשים בעלי ערך וכבוד עצמי.

עשו לכם רשימה של כפתורים כאלו שיש לכם ופעלו מיד לנטרל אותם אחד אחר השני, לפי ההסברים שלמדתם בפוסט הזה.

שתפו את הידע הזה עם עוד אנשים שאתם רוצים שיהיה להם טוב, וספרו לנו כאן על הצלחותיכם ביישום מוצלח של התהליך בחייכם. כדי להניע אחרים לעשות גם הם את התהליך ולהצליח בו.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *