איך נתקן את העולם בלי מחאה

איך נתקן את העולם בלי מחאה

הנה סיפור להתחלה

איש אחד ישב ועבד לו בביתו. פתאום ניגש אליו בנו בן השבע שהיה משועמם, ורצה לעזור לאביו בעבודתו. האיש היה עסוק בעבודה חשובה מאוד וביקש מבנו ללכת ולשחק במקום אחר, אך משראה שהילד לא מתכוון ללכת חיפש משהו שיעסיק את הילד ויאפשר לו לחזור לעבודתו.
הוא לקח מאיזה חוברת שמצא, דף עם מפת העולם. גזר אותה במספרים לכמה עשרות חלקים ונתן אותה לילד ביחד עם סרט ניר דבק ואמר לו: בוא ונראה אם אתה יכול לתקן את העולם בעצמך.

האיש חשב שזה ייתן לו המון זמן של שקט להמשיך ולעבוד על מה שעשה קודם לכן, והיה מופתע מאוד שכבר לאחר כמה שעות בא אליו הילד ואמר לו: אבא, סיימתי את הכל. הצלחתי לתקן את העולם.
בהתחלה לא האמין האיש שזה היה אפשרי שילד בן שבע ירכיב את הפאזל הזה, אך הוא לקח לידיו את התמונה ולתדהמתו הכול היה מורכב באופן מושלם.
הוא פנה אל בנו ואמר: איך הצלחת להרכיב את מפת העולם והרי אף פעם לא ראית איך העולם ניראה?!
ענה לו בנו: זה נכון, אך כשתלשת את הדף מהחוברת ראיתי שבצד השני הייתה תמונה של אדם. ומשראיתי שאני לא מצליח לתקן את התמונה של מפת העולם, הפכתי את הדף והתחלתי לתקן את האדם.
ומשהצלחתי לתקן את האדם הפכתי את הדף וראיתי שהצלחתי לתקן גם את העולם.

 בימים אלו של שינויים גדולים, של מחאה חברתית, של הפגנות, ושל עוולות שנעשות על חשבונו של הציבור. אצבע מאשימה מופנית אל הגורמים החיצוניים לבעיות האלו. קמים גופים שמרכזים את כוחם וממקדים את פעולותיהם על מנת להצביע, לחשוף, ולנסות לשנות את השלילה הזאת על ידי הוקעתם של ה"אשמים".

אם נתייחס אל מה שניתן ללמוד מהסיפור קודם לכן, אז נבין שאולי האנרגיה מופנית אל הכיוון הלא נכון.

על ידי התמקדות בהאשמות של גורמים חיצוניים כמו:

  • גופים כלכליים שעושקים את הציבור.
  • פוליטיקאים מושחתים שחיים על חשבון הציבור.
  • מוסדות רווחה שעושים דברים שלא יעשו.
  • מוסדות חינוך שלא מחנכים.
  • ועוד…

אנחנו לא משיגים את מה שאנחנו רוצים לשנות. הניסיון הזה לתקן את העוולות בדרך הזאת של מחאה לא מוכיח את עצמו כעובד וכמצליח עד כה. התוצאות המושגות הינן קטנטנות ולא משמעותיות ולאחר זמן די קצר מתפוגגות.

 אולי מה שכדאי זה לתקן קודם כל את עצמנו והתיקון הזה ישתקף גם באיך שהעולם החיצוני שלנו מתנהל.

אני מדבר כאן על התיקון של המידות הפנימיות של האדם, על התיקון של תכונות האופי ועל תיקון של הדרך בה אנו מביאים אותם לידי ביטוי.

  • אם אנחנו רוצים לחיות בעולם טוב, אז אנחנו צריכים להיות טובים.
  • אם אנחנו לא רוצים שרשתות המזון ינצלו אותנו , נמצא דרכים חדשות לגדל את חלק מהמזון בעצמנו, נשנה את תזונתנו, נקנה ישירות מהאיכרים או אולי נעשה איתם סחר חליפין, נלמד את עצמנו להכין אוכל בריא ומזין ממרכיבים גולמיים. זה יעלה לנו הרבה הרבה פחות מלקנות אוכל לחמום במיקרו או כל מיני מזונות מעובדים ומתועשים שהורגלנו אליהם.
  • אם אנחנו לא מרוצים מהמחירים הגבוהים שמאמירים כל הזמן, נלמד את עצמנו להיות מחוסנים מצרכי השווא שנוטעים במוחנו המפרסמים וגורמים לנו לקנות את כל המוצרים שאנחנו בכלל לא צריכים, ולעבוד מאוד קשה כדי לממן את השטות הזאת.
  • אם אנחנו לא מרוצים ממערכת החינוך. במקום להפגין, להאשים, להוקיע, ולהתלונן בואו ונעשה משהו כדי לשנות את זה ברמה הפרטית שלנו. בואו ונהיה יותר מעורבים בהקניית ערכים אמתיים לילדים שלנו. בואו וניקח אחריות בתוך המשפחה להעשיר את הידע וההתנסויות של ילדינו. בואו ונחבור עם השכנים או עם הורים של ילדים אחרים ליזום יחד מפעלים ואירועים שיש בצדם חינוך טוב לילדנו. בואו ונעשה זאת במקום להתלונן שהרמה של החינוך ירדה לעברי פי פחת. אולי זה בחלקו נכון אך להתלונן לא ישפר את זה. רק שינוי אמתי מתוכנו פנימה ייתן את התוצאה המיוחלת..
  • גם להגיד: שילמתי על זה ומגיע לי, לא ייקח אתכם רחוק. הסטנדרטים של השירות נמוכים ביותר כיום. הכבוד המופגן כלפי האחר, הדרך בה אנו מתייחסים אחד לשני אינה מפרגנת בכלל. אם רוצים שינוי לטובה זה צריך להתחיל במה שאנחנו נותנים אחד לשני. וכשמספיק אנשים יעשו את זה אנחנו כולנו נחוש בשינוי גם ברמה החברתית הכוללת.

בואו ונחליט שמפסיקים להתלונן, לבקר, לרטון, לקלל, להתרעם ולהאשים, ונהיה אנחנו הראשונים להשתנות.

 אני מאמין שכל אדם נברא בצלם האלוהים ולכן הוא במהותו שלם ומושלם. מכיון שבחיינו כאן אנחנו ישויות רוחניות שגרות בתוך גוף פיזי ומשתמשות בכלים כמו מחשבות, רגשות, וחושים. יוצא שהדרך בה אנו מביאים את מהותנו לידי ביטוי בעולם החומר/המציאותי אינה מושלמת בכלל ובחלקה אף הרסנית, מזיקה, פוגענית, ומפריעה.  את המידות האלו עלינו לתקן בתוכנו, ואם נעשה את זה, אז אנחנו גם נראה שינויים בעולם החיצוני לנו.

את העבודה הזאת לא תוכלו להשאיר לאנשים אחרים לעשות בשבילכם. כאן נדרשת מעורבות מקסימלית מצדכם ועשייה נחושה ומתמדת לאורך כל החיים.

הנה עוד סיפור שממחיש את זה

מסופר על רבי לוי יצחק מברדיצ'ב שהיה אומר :

כשראיתי כי בני עירי אינם נשמעים לי, התחלתי לפשפש במעשי.
שבתי וראיתי שאף בני ביתי אינם מכבדים אותי.
הוספתי וחקרתי והשם יתברך האיר את עיני לראות כי בי תלוי החטא, מאחר ואני איני מתנהג כשורה.
השתדלתי מאוד לתקן את עצמי.
כיון שראו בני ביתי שכך, החלו מצייתים לי וממילא גם בני עירי חזרו בהם ממריים ולא היו מסרבים עוד לקבל את דעתי.

אז מה דעתכם?!

בואו ונפשפש כולנו במעשינו ובדרך בה אנחנו חיים את חיינו ונשתדל גם אנחנו השתדלות גדולה להיות אנשים טובים ומיטיבים, מפרגנים ותומכים, ונהיה האנשים שאנחו רוצים שהאחרים יהיו כלפינו.

כך נוכל לשנות ולתקן את העולם ונצליח לעשות זאת טוב יותר מרק לתרגל מחאה.

שתפו בבקשה את המידע הזה עם אחרים ותנו גם להם את אפשרות הבחירה לפשפש במעשיהם אם ירצו ולהחליט להיות אנשים טובים יותר אם יבחרו. כך הם אתם ואנחנו נשנה את העולם!

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *