איך לטפס במעלה הסולם במערכות יחסים

איך לטפס במעלה הסולם במערכות יחסים

לכל אחד מאתנו יש סולם פנימי שנמצא בתוכו.

נוכל לקרוא לו בשם: סולם הזהויות הפנימי שלנו.

דמיינו אותו לרגע בתוככם. הביטו על השלבים הנמוכים יותר של הסולם . הם מסמלים את הזהות הנמוכה ביותר שלכם. הזהות הגופנית. שם תמצאו את הצורך שלכם במזון, בשינה, בשמירה על חום הגוף ועוד מנגנונים אוטומטיים כאלו ואחרים.

הזהויות האלו הם ברמה הנמוכה ביותר של מודעות עצמית ולא נדרשות לקיומם שום תכונות של כושר המצאתי או כושר יצירתי או אסטרטגי למשל. הן מאוד פשוטות ומחוברות למוח הקדום(הרפטילי/ של הזוחלים) שיש בכם וששומר על השרידות שלכם בעולם ומגן עליכם ברמה החייתית.

כשאתם עולים עוד יותר למעלה במעלה הסולם לקראת חלקו האמצעי ועוברים את כל השלבים ששייכים לזהויות הגופניות שלכם אתם תמצאו את הזהויות של הרגש.

בשלבים התחתונים של הרגש תמצאו שלבים של פחד, כעס, אשמה, דחייה, אכזבה ועוד…
כשתטפסו עוד למעלה תמצאו את שלבי הרגשות החיוביים: שלב ההנאה, שלבה ההתעלות, שלב השמחה וכדומה…

השלבים האלו דורשים לקיומם קצת יותר מודעות עצמית אך לא בהרבה יותר מהשלבים הגופניים.

מתוך השלבים האלו פועלות רוב מערכות היחסים בין אנשים, וזאת היא גם הסיבה מדוע רוב מערכות היחסים אינן מספקות.

אתם מתקשרים אחד עם השני דרך השלבים הרגשיים של הסולם הפנימי לאותם השלבים או למקבילים שלהם בסולם הפנימי של האדם האחר מבלי בכלל לראות שהפחד שלכם מתקשר עם הכעס שלי והכעס שלי מתקשר עם הפחד שלכם.

יכול להיות שאתם תחליפו ביניכם מילים ומשפטים שאמורים לבטא את מה שאתם רוצים להגיד, אך כל עוד אתם פועלים מרמת הרגש, אתם לא תצליחו להעביר את המסרים שלכם.
וזה לכשעצמו יתבטא בעוד כעסים, בעוד אכזבות, בעוד שלילה.

בהרבה פעמים הבעיות יישארו לא פתורות בגלל שאין בהם מחשבה

אין בהם ראיה כוללת של המצב, אין השראה ואין יצירתיות.

יש רק רגש!   ורגש הוא מוגבל!

כשאתם עולים עוד למעלה בשלבי הסולם השונים אתם מגיעים לרמות הגבוהות ביותר שם נמצאת המחשבה על כל שלביה השונים.

תוכלו למצוא שם בין השאר את שלב ההתחשבות, שלב הערנות, שלב ההתמקדות, שלב ההומור, שלב האסטרטגיה,השלב ההמצאתי, שלב הדמיון… ועד לשלב האחרון בסולם שהוא שלב הרוחניות הטהורה.

מערכות יחסים מוצלחות ונהדרות נוצרות ומתוחזקות מהשלבים האלו, ומהרמה הזאת של המחשבה

יתרה מכך,
את כל הבעיות שיש במערכות יחסים קיימות ניתן לפתור על ידי עליה בשלבי הסולם הפנימי ופעולה ברוח של מה שהשלב מייצג.
וכמובן שזה פועל גם להיפך, כך שהירידה מטה בשלבי הסולם ופעולה ברוח מה שהשלב המסוים מייצג רק מרעה ומגבירה את הבעיות במערכות יחסים.

דוגמא נהדרת של פעולה מהשלבים הגבוהים תהיה למשל פעולת החיזור

אם אי פעם התאהבתם במישהו או במישהי וחיזרתם אחריהם, אתם בטח תיזכרו איך הייתם אז במיטבכם, גייסתם לעזרתכם את כל הפיקחות שלכם, את כל הידע, את כל השנינות וההומור, את היצירתיות שלכם, את כושר ההמצאה, את הראיה הכוללת שלכם ואת התכנון האסטרטגי שלכם.

השתמשתם ברמות הגבוהות ביותר של המודעות העצמית שלכם על מנת להשיג את מה שאתם רציתם בו. לא ככה?!

שימו לב לדבר אחד,
בשונה ממה שכולם אומרים וחושבים שזה נכון, אתם בכלל לא פעלתם מרמת שלבי הרגש או "מהלב" כמו שנהוג לחשוב, אלא פעלתם משלבי המחשבה.

נכון גם רגש היה מעורב אך התודעה המחשבתית הייתה בהחלט המובילה כאן!

למרבה הצער, הרבה אנשים ויכול מאוד להיות שגם אתם מאמינים שהמיקום שלכם על שלבי הסולם נקבע בעיקר על סמך כל מיני דברים חיצוניים שקורים לכם. ולכם אין השפעה או שיש לכם השפעה מזערית בלבד על מה שקורה בתוככם ואתם עולים ויורדים כל הזמן בין שלבי הסולם ללא כל שליטה. אם מחייכים אליכם אתם עולים לשלב יותר גבוהה ואם מחמיצים לכם פנים אתם מתגלגלים מטה.

זאת בכלל לא האמת!

זאת הבחירה שלכם על איזה שלב של הסולם להיות בכל מצב נתון אפשרי!

וזאת גם הבחירה שלכם אם ללמוד איך לפעול ולהעלות את עצמכם במעלה הסולם אם רק תרצו!

קחו למשל מערכות יחסים מקובלות עכשוויות בהן בני הזוג מנסים אחד את השני לזמן מסוים, ומחליפים בני זוג לפחות כמה פעמים בחיים.

כל עוד בן הזוג נותן להם להרגיש נהדר הכל בסדר, וברגע שזה משתנה מעט או מתקלקל, הפתרון המקובל הוא להיפרד ולהמשיך הלאה למערכת היחסים הבאה שבה בדרך כלל תעשו שוב את אותן הטעויות בדיוק מבלי להבין שבכלל יכולתם להישאר עם בן זוג אחד ולחוות חיים נהדרים ביחד, אם רק הייתם לומדים איך לעלות בשלבי הסולם שלכם ולפתור את הבעיות שנוצרו תוך כדי התעלות עצמית.

הנה עוד דוגמא

אתם בטח מכירים את הפתגם:  "מענה רך ישיב חימה"
זאת דוגמא מצוינת בה שלב הכעס אצל האחד מתקשר עם שלב של דיבור נעים מתוך מחשבה ולא מתוך דחף בלתי נשלט אצל השני.
באותה המידה היה ניתן לעלות עוד שלב בסולם לשלב ההומור, וזה אפילו היה עוד יותר משפיע לטובה על שינוי האנרגיה השלילית של שלב הכעס  ועוזרת לאחר לעלות בסולם הפנימי לשלבים מספקים יותר של הוויה.

אז איך תוכלו לעשות את זה?

זה ממש קל.
כשאתם רוצים לדעת מה קורה בכם פנימה, פשוט עצרו והביטו דרך עיני המחשבה שלכם היכן אתם ממוקמים כעת על הסולם.

על איזה שלב אתם נמצאים כעת?

האם אתם פועלים מהשלבים הנמוכים של הגוף והרגש או מהמחשבה?
אם תגלו שמה שראיתם זה לא מתאים לכם, פשוט שנו את המיקום שלכם ועלו למעלה ופעלו משלב גבוה יותר בסולם.

רק פעולה תכליתית וממוקדת שמטרתה  להביא לשינוי ולפתרון הבעיה שנוצרה תיטיב את המצב ותעלה אתכם מעלה בשלבי הסולם הפנימי.

בהתחלה זה יהיה לאט ואחר כך יתגבר ויעשה מורגש ומהיר.

אם כל מה שתעשו יהיה להישאר על אותו השלב ולהמשיך לפעול ממנו, למשל מתוך כעס לדוגמא, אתם תמשיכו לחשוב על הפגיעה שנפגעתם וזה לכשעצמו יגלגל אתכם מטה לשלבים נמוכים יותר של הסולם שם תפגשו בחוסר ביטחון עצמי, בפחד, בדחייה וזה יגרום לכם להרגיש עוד יותר גרוע ובמקום למצוא מוצא מהבעיה אתם רק תקבעו ותנציחו אותה.

או במילים אחרות יהיה לכם יותר רע! עד שאפילו תגיעו למצב הגרוע ביותר, שכבר לא יהיה אכפת לכם בכלל, הבנתם?!

תראו, יש לזה גם השפעות שליליות נוספות עליכם

אם אתם פועלים משלב שמסמל רגשות שליליים כמו פחד או חוסר בטחון עצמי ביחסים שלכם עם אנשים אחרים אתם הופכים להיות מטרה קלה לכל מי שרוצה להשפיע עליכם לעשות את מה שהוא רוצה ובכלל מבלי להתחשב ברצונכם.

אתם הופכים להיות קלים לשליטה ולמניפולציות שנעשות עליכם מצד אנשים אחרים, מצד המפרסמים דרך המדיה, ומצד הממשלה ששומרת עליכם דרך החדשות מודאגים, פוחדים, מוחלשים, והכל במטרה לעשותכם כנועים וצייתנים לכל מה שינחיתו עליכם ללא התנגדות כמעט מצדכם.

אם זה לא מתאים לכם יותר, אז הגיע הזמן ללמוד איך לפעול משלבים גבוהים יותר של הסולם שמשם לא יהיה ניתן להשפיע עליכם כל כך בקלות בניגוד לרצונכם ולשחק בכם כאילו שהייתם בובה על חוטים.

ממצב כזה שאתם חופשיים מהשפעות זרות שלא תואמות את העדפותיכם אתם תהיו גם חופשיים ללמוד ליצור ולהשתתף במערכות יחסים בריאות ומספקות.

לדעתי הגדולה של הסולם הפנימי היא בפשטות דרך הפעלתו

כל כך קל לעצור ולדמיין לעצמכם את הסולם הפנימי ולשאול את עצמכם איפה אתם ממוקמים כרגע ולהסביר לעצמכם למה אתם מרגישים כפי שאתם מרגישים.

על ידי ההבנה היחסית מהירה הזאת אתם יכולים להקצות את האנרגיה שלכם לפעולה שמטרתה תהיה להעלות אתכם לשלב גבוה יותר בסולם וזה יעלה לכם בהרבה פחות אנרגיה שהייתה סתם מתבזבזת על להרגיש רע, ורק הייתה מורידה אתכם עוד יותר מטה.
הכל כל כך קל ופשוט שמה שנשאר זה רק לעשות!

תודה מיוחדת לסטיב צ'נדלר שממנו למדתי את הרעיון הזה  ושחוכמת החיים שלו הדריכה אותי בעוד תחומים בחיים שלי.

הלוואי והייתי מכיר את הטכניקה הזאת לפני הרבה שנים. זה היה מונע ממני כל כך הרבה סבל שגרמתי לעצמי ולאחרים כי לא ידעתי איך לפעול משלבים אחרים של הסולם ואיך להעלות את עצמי כשהתגלגלתי מטה במורד השלבים.

תחשבו על זה ככה שגם לכם מגיע להרגיש טוב יותר ולשפר את החיים שלכם ותשתמשו ברעיון הזה של הסולם הפנימי כדי לעזור לעצמכם להגיע למצב חיובי כזה. תבורכו 

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *