אין כזה דבר אוכל מנחם

אין כזה דבר אוכל מנחם

 

בעת האחרונה כולם מדברים על "אוכל מנחם" ותוקעים את הביטוי הזה איפה שרק אפשר

יש כנראה לכל אחד שמשתמש בזה את הרעיון שלו או שלה לגבי מה זה האוכל המנחם שהם מתכוונים אליו.

נראה לי שבדרך כלל ההסכמה הכללית היא שזה אוכל שנמנה על המאכלים "האסורים" אלה שמלאים בסוכרים או בפחמימות אחרות, ועתירי שומן. מן אוכל שכשאוכלים אותו מרגישים קצת כחוטאים או שהוא גורם להרגשה כל כך כבדה אחר כך שכל מה שאפשר לעשות זה או לישון או להתפגר כמו שק תפוחי אדמה מול מכשיר הטלוויזיה ולשכוח את הסיבות שגרמו לכם לאכול את האוכל הזה ולהתנחם מהבעיות שלכם.

בעבורי אוכל מנחם זה רק ביטוי נבוב שאין לו משמעות, שאנשים משתמשים בו כמטבע לשון לתבל בה את שיחתם מבלי להבין מה הם אומרים.

תראו,
אוכל זה סוג של אנרגיה שמזינה את הגוף בחומרים שמהם הוא יכול לבנות את התאים שלו ולהשתמש באנרגיה המופקת מהאוכל כדי להפעיל את עצמו ומערכותיו. יש לאוכל טעם וריח, מרקם וצורה, וערכים תזונתיים שונים, אך אין לו שום דבר שקשור בנחמה.  כלום!

מה כן יש?

יש לכם בתוככם את הזיכרונות שמקושרים לכל מיני סוגים של אוכל, לטעמים ולריחות שגורמים לכם לזכור כל מיני מצבים והרגשות ומעוררים בכם תחושות שקשורות בזיכרונות האלו.

קחו לדוגמא אוכל מסוים שהיה נהוג לאכול אותו בביתכם בכל שבת בבוקר וכשהייתם מתעוררים בבוקר כל הבית היה מלא בריח של האוכל הזה ונהגתם לאכול אותו ביחד כל המשפחה ורוב הזיכרונות שיש לכם מהחוויה הזאת נעימים וקשורים בחום משפחתי וקרבה משפחתית.

יום אחד אתם מרגישים לא טוב ורוצים להתנחם בסוג אנרגיה שקשור בחום משפחתי שאולי חסר לכם כעת ושאתם עורגים לו ומיד עולה בכם הרעיון שאם אתם תאכלו את האוכל המסוים הזה הוא יקשר אתכם עם החום המשפחתי שחסר לכם ואז אתם תתנחמו.

הרעיון הזה שגוי מיסודו והסיכוי שזה ישחזר לכם את סוג האנרגיה הזאת שחסרה לכם הוא קלוש ביותר!

אם כך, מניין נובעים הרעיונות האלה?

ישנן כמה סיבות אפשריות לכך.
ייתכן שאלו מאכלים מסוימים שמזכירים לכם את מה שבישלו אצלכם בבית כשהייתם קטנים, או שזה משהו ששמעתם שאמרו בסביבתכם כמה פעמים כשהייתם קטנים וזה נחרט בזיכרונכם, או רעיונות שספגתם מצפיה בסרטים ובסדרות וזה נכנס לכם לראש והתקבע שם.

הנה כמה דוגמאות להמחיש את הנאמר:

♦  אתם רואים בסרט או בסדרת טלוויזיה  מישהי שהחבר שלה בגד בה עם אישה אחרת והיא "יורדת" על דלי גדול של גלידה כדי להתנחם מהפגיעה שהחבר שלה פגע בה.

♦  אתם רואים איזה סרט פעולה שלגיבור שם לא הצליח איזה מהלך והוא מרגיש רע בגלל זה, ואז התגובה "הטבעית" שלו זה לרוקן אל קרבו כמה כוסיות של משקה חריף שמיד מעודד את רוחו והוא יוצא לנקום ברעים עם כוחות מחודשים.

♦  אתם רואים איזה מישהי שהיא מאוד עצובה כי אין לה אהבה זוגית בחייה והיא בוכה בחדר השינה שלה ומחסלת בונבוניירה שלמה של שוקולדים על מנת להטביע בהם את יגונה.

♦  מספרים לנו שלפי האמונה היהודית של כל העדות בלי יוצא מן הכלל, שמרק עוף זה הנשק הסודי שמרפא את כל התחלואים ואת כל הבעיות שישנן. ואת זה אנחנו שומעים מכל הכיוונים.

♦  אתם רואים מישהי שיש לה כל מיני בעיות בחיים שלה שמנסה להתעודד על ידי אכילה של פרוסת עוגת קרם או קצפת מעוגה שלמה, ואז היא ממשיכה להתנחם על ידי כך שהיא מיישרת את הפינות של העוגה עד שכבר אין מה ליישר עוד. כך שהיא מנוחמת כמעט עד כדי פיצוץ!

תראו,
אני לא פוסל את העובדה שלרגעים מספר או לזמן קצר העיסוק באוכל המסוים הזה מספק לכם שכחה או הפנייה של תשומת לבכם ממה שמטריד אתכם.

אך האם באמת נראה לכם שזה מנחם אתכם לאכול את הבעיות שלכם?! 

האם אכילה רגשית כזאת זה מה שיפתור לכם את הבעיות?!

האם באמת אתם חושבים שביום שאתם מרגישים אפור וסגרירי בהרגשתכם הפנימית  אם אתם תמלאו את בטנכם בלמשל:  נזיד חם ומהביל שמורכב מירקות שורש ארומטיים, שפונדרה שמנמנה, איזה קבנוס הונגרי מפולפל ומעושן, בקבוק יין אדום והרבה שום, שהכול התבשל ואחר כך שכן בתנור בסיר כבד מברזל יצוק בחום נמוך כמה שעות שיתפתחו טעמיו העמוקים, זה מה שינחם אתכם מהרגשתכם המזופתת?!

אני מטיל ספק בזה!

יכול להיות שזה יהיה לכם מאוד מאוד טעים, ואולי כשהבטן שלכם תהיה מלאה בתבשיל המחמם אתם תהיו כל כך כבדים שלא תוכלו כמעט לזוז ואז אולי תשכחו לזמן קצר את בעיותיכם, כי עכשיו יצרתם לעצמכם בעיה חדשה.  אך זה לא מנחם אתכם. אפילו לא בקצת! זה רק נותן לכם את האשליה כאילו שזה אמתי אך זה רק סיפור שאתם מספרים לעצמכם.

מה כדאי לכם לעשות, אם כך?

אתם צריכים להבין שכשרע לכם ואתם סובלים כדאי לחפש פתרון אחר לבעיה מאשר לאכול אותה. אכילה רגשית שכזאת רק תיצור לכם בעיות חדשות ולא תפתור לכם את מה שרציתם לפתור מלכתחילה.

אתם צריכים להבין שאוכל מנחם זה רק איזה צירוף מילים שאין לו משמעות אמתית, והעובדה שכולם משתמשים בו לא עושה אותו לאמתי אלא אומר שכולם פשוט טועים.

אתם צריכים להבין שכדאי לכם יותר לאמץ את הרעיון הכללי שהקשיים והאתגרים שהחיים מזמנים לכם זה מה שנותן טעם ומשמעות לחייכם ועושה אותם למעניינים.

במקום להתנחם באוכל עשו את הדברים הבאים:

♦  תתנחמו בחברים טובים ובשיחת עידוד איתם.

♦  תתנחמו בסקס טוב, בחיבוקים, בליטופים, ובמגע אוהב.

♦  תתנחמו בלעשות מעשה טוב בעבור מישהו שסובל, שלא על מנת לקבל תמורה, שתעשה את האדם האחר לשמח יותר. זה יחזור אליכם בבומרנג ויעודד את רוחכם ויגביר בכם את האנרגיות הטובות.

♦  תתנחמו במדיטציה שתנקז מכם את כל מה שמפריע לכם ויושב על נשמתכם. זה ייצור בכם בהירות וצלילות ויפוגג את כל הערפל הרגשי שלכם.

♦  תתנחמו בלהכות בשק איגרוף ולכלות בו את זעמכם ותסכולכם, עד שתרגישו הקלה מאוד משמעותית.

♦  תתנחמו בטבילה במקווה מים, בים, באמבטיה ריחנית ומעלה קצף, בג'קוזי, במעיין או בבריכה טבעית ותנו למים למוסס מכם את מה שמפריע לכם ולהקל עליכם.

פשוט תחקרו את הנושא הזה ותמצאו עוד דברים שעובדים בעבורכם ובאמת עוזרים לכם בתהליך של פתרון בעיותיכם, דברים שמרוממים את מצב רוחכם ומשפרים את הרגשתכם הגופנית כאחד.

בהיותי בשלן ואופה במשך שנים רבות אני מסוגל להבין למה אנשים מתכוונים כשהם אומרים "אוכל מנחם" אך בתור הילר וגם בתור אדם שיש לו משקל עודף בגלל אכילה רגשית, אני קובע בוודאות שאין כזה דבר באמת – אוכל מנחם.

תעשו לעצמכם טובה ותבחנו מחדש את השקפתכם ואת אמונותיכם הפנימיות לגבי הנושא הזה. תבורכו.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *