חשוב לעשות טעויות בחיים

חשוב לעשות טעויות בחיים

אחד הפחדים המרכזיים שפגשתי אצל המטופלים שלי במשך השנים היה הפחד מלעשות טעויות בחיים

הסיבות לפחד הזה היו כמעט תמיד חינוך קלוקל שהם קיבלו כשהיו בגיל צעיר יותר או כישלון צורב שהותיר את רישומו על נפשו של אותו המטופל.

♦  היו כאלו שההורים שלהם הדגישו כל דבר קטן שלא הצליח להם, והעירו על כל משגה שהילד או הילדה עשו. במקום לשבח אותם על כל התקדמות קטנה, על כל צעד נוסף קדימה.

♦  היו כאלו שלמרות שאזרו אומץ, זה לא הצליח להם כפי שרצו ואז הם ״הלקו״ את עצמם לאחר מכן וחשבו על עצמם במונחים של מי שלא מסוגל להצליח.

♦  היו כאלה שהלעג של האחרים בעקבות ניסיונותיהם הלא מוצלחים, הצליח לפגוע בהם ולהעליב אותם. והם נשבעו לעצמם שהם לא יחזרו על החוויה הזאת שוב.

לא משנה מה היו בדיוק הסיבות שגרמו לאותו האדם לפחד כעת לעשות טעויות בחיים, המכנה המשותף של כל אותן ההתנהגויות היה כעת הפחד מלחוות כאב.

וזה חברים הוא פחד רציני מאוד שגורם לכם לעצור את חייכם, לקפוא במקום, להקטין את חלומותיכם, לתת למישהו אחר לעשות את הדברים ״המסוכנים״, לחיות רק על אש קטנה, ולהיות מהדורה מוקטנת של מי שיכולתם ונועדתם להיות בחיים הנהדרים האלה.

תראו,

טעות היא טעות רק אם אתם מסתכלים עליה ככזאת

באותה האנרגיה בדיוק יכולתם להחליט שאתם מסתכלים על הטעויות שאתם עושים בחיים שלכם כאבני דרך ללמידה שפשוט אי אפשר בלעדיהן. יכולתם פשוט להחליט שטעויות אינן דבר שלילי אלא חלק בלתי נפרד מהחיים שלכם. שהן ההוכחה לכך שאתם מנסים דברים חדשים בחיים. כמו הוכחות חיות לזה שאתם חיים.

החוכמה כאן היא להבין שטעויות קורות, וכשהן קורות כדאי ללמוד מהן ולהמשיך הלאה. לשמור על הלקח או החוכמה והניסיון שלמדתם ולשחרר את הכאב והשלילה הרגשית שמתלוית לתהליך.

זה נכון שאתם עושים דברים בחיים שאתם אולי מתחרטים עליהם בדיעבד. אך שימו לב, אתם אינכם הטעויות או המשגים שלכם, ויש לכם בכל שלב את הכוח הנדרש לשנות ולעצב את חייכם ואת אישיותכם מחדש בצורה שתשפיע על ההווה שלכם וממנו גם על העתיד שלכם.

נראה לי שהחיים לא מודדים אתכם כל הזמן לפי הביצועים שלכם, אך אם זה היה המצב, הם בטח היו מודדים אתכם לא לפי הטעויות שעשיתם אלא לפי איך שתיקנתם אותן והשתפרתם מהן.

הנה כמה נקודות למחשבה בנושא הטעויות

♦ כולם עושים טעויות. זה לא אומר שהם צריכים לשלם עליהן במשך כל ימי חייהם. לפעמים אנשים טובים עושים בחירות לא טובות בחיים שלהם. זה לא אומר שהם אנשים רעים. זה רק אומר שהם אנושיים.

♦ תוכלו ללמוד הרבה מהטעויות שלכם כשתפסיקו לחפות עליהן, להתכחש להן, ולהכחיש אותן.

♦ יעלה לכם בהרבה פחות אנרגיה לעשות טעויות ולהכיר בהן, מאשר להמשיך ולהעמיד פנים שאתם מושלמים ונטולי טעויות.

♦ הטעות הגדולה ביותר שתוכלו לעשות זה לאפשר לפחד שבתוככם למנוע מכם לנסות שוב פעם אפילו אם הסיכוי ששוב תטעו קיים גם הפעם.

♦ כשאתם מודים בטעויות שלכם בפשטות ובאמת כשהן קורות, אתם גם מונעים מאחרים מלספר את הגרסה שלהם המוגזמת והמעוותת למה שקרה ועל ידי כך להוציא אתכם ממש מגוחכים בעיני האחרים.

אז מה צריך ללמוד מכל זה?

אחד הדברים לפחות הוא: שאם אתם חושבים על עצמכם כאנשים שכמעט אף פעם לא עושים טעויות בחיים האלה, זה אומר שאתם גם לא מנסים כמעט דברים חדשים אלא דבקים רק במוכר ובידוע לכם.

עוד דבר הוא, שכל אחד עושה טעויות ושוגה בחיים. האנשים החכמים והמוצלחים הם לא אלו שאף פעם לא טועים. אלא אלו שסולחים לעצמם על מה שעשו לומדים מזה וממשיכים הלאה מבלי לבזבז המון אנרגיה על מחשבות ורגשות שלא לוקחות אותם לשום מקום טוב.

גם קל מאוד לשפוט את הטעויות שאחרים עושים וקשה מאוד להכיר בטעויות שאתם עושים. אולי הגיע הזמן לפתח יותר חמלה כלפיהם. להבין שכולם באותה הסירה וכולם רוצים שיתייחסו אליהם בהבנה ובתמיכה. קבלו החלטה לתת לאחרים מעתה ואילך את אותו היחס שאתם הייתם רוצים שייתנו לכם כשאתם טועים וכשאתם בוחרים בדרך הלא מוצלחת.

איך לקחת את זה צעד אחד קדימה

אני ממליץ לכם לעשות את הצעד הסמלי הבא שיש סיכוי טוב שיעלה אתכם מדרגה ברמה שאתם חיים את החיים האלו ויתרום לאיכותם מאוד.

אני מדבר על לעשות חוזה כתוב עם עצמכם שבו אתם מתירים לעצמכם מעתה ואילך לעשות טעויות ומכירים בערך החשוב שלהן לחייכם.

הנה נוסח אחד שתוכלו לנסותו. תתייחסו אליו כנוסח כללי ותרגישו חופשיים לשנות את הכתוב בו שישקף לגמרי את מה שאתם מתכוונים לומר לעצמכם. לאחר שתכתבו ותחתמו עליו כדאי יהיה לעיין בו מידי פעם ולהזכיר לעצמכם על מה חתמתם והתחייבתם.

אני……………… מצהיר/ה בזאת ומכיר/ה בכך שמידי פעם בפעם זה לגמרי בסדר/ טבעי/ אנושי/ מובן/ ומקובל שאעשה טעויות בחיים שלי ואבחר בחירות שיתבררו לאחר מכן כלא מוצלחות. כשזה יקרה אני מתחייב/ת בפני עצמי שלא להקדיש יותר מידי זמן ואנרגיה להלקות ולהאשים את עצמי במה שקרה, אלא אני אתן לעצמי חיבוק גדול ואמשיך הלאה ליצור את החיים שאני רוצה לחיות באומץ ובהעזה. אני נותן/ת לעצמי רשות מלאה מעתה ואילך לעשות טעויות וללמוד מהן, ואני מצפה לעשות אותן על בסיס קבוע.

     ולראיה באתי על החתום:

     שם…………………….

     תאריך…………………

וכעת, שום מאמר על טעויות בחיים לא יוכל להיות שלם בלי העצה הזאת:

תמיד תעשו טעויות חדשות

אם אתם חוזרים על אותה הטעות שוב ושוב זאת כבר אינה טעות, אלא בחירה שלכם מודעת לעשות שוב ושוב את מה שאתם יודעים שאינו נכון בעבורכם. כשאתם עושים משהו מסוים שהתברר כמשגה,

עשו אותו בפעם הבאה, אחרת!

שנו את התנהגותכם, עשו את זה בדרך שונה, באנרגיה שונה, עם אנשים שונים, במיקום אחר, עם תובנות חדשות. והכי חשוב הוא שתלמדו מהטעות את הלקח ולא תחזרו על מה שעשיתם בדיוק אלא תהיו מוכנים גם לטעות אחרת.

בין כל ההתנסויות והטעויות תהיינה גם הצלחות גדולות וקטנות שייתנו טעם ומשמעות לחייכם ויגרמו לכם לחיות את החיים באופן מלא יותר מאשר אם הייתם רק קופאים במקומכם מרוב פחד לטעות.

לפני כמה זמן ראיתי בשיטוטים שלי באינטרנט תמונה של איזה זקן אחד שאומר: למדתי בחיים שלי כל כך הרבה מהטעויות שלי שאני חושב כעת לעשות עוד כמה מהם. מה דעתכם?

לסיום הנה עוד מחוכמה שמצאתי באינטרנט

אנחנו כמו עפרונות
החלק הטוב ביותר שלנו נמצא בפנים
אנחנו מותירים את רישומנו כשאנחנו נוגעים ומתחככים בחייהם של האחרים
כשאנחנו עושים טעויות אנחנו מסוגלים למחוק אותן
ואנחנו נעשים שוב במיטבנו כשאנחנו מחודדים שוב.

אז חברים, מעתה ואילך התייחסו לטעויות כשיעורים, כעזרים, וכמתנות שנועדו לעזור לכם להיות אנשים טובים יותר בחיים האלו. קבלו אותן אליכם וברכו עליהן. כך תהפכו את הטעויות לדברים הכי טובים שקרו לכם בחיים. שתפו בבקשה את החוכמה הזאת עם חבריכם וחברותיכם ברשת. תבורכו.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *