לדעת לבקש מאחרים את מה שרוצים

לדעת לבקש מאחרים את מה שרוצים

אחד הספרים שהשפיעו עלי מאוד ושיפרו את ההתנהלות שלי בחיים היה הספר "מקדם אלדין" שנכתב על ידי ג'ק קנפילד ומארק ויקטור הנסן.

עד לפני שקראתי אותו חשבתי שלבקש משהו מאנשים אחרים זה אקט של בושה, הזדקקות או הבעת חולשה. האמונות הפנימיות שלי בנוגע לבקש את מה שרציתי מאחרים תקעו אותי במצב כזה שהסתמכתי אך ורק על עצמי וכשהגעתי כבר למעמד שביקשתי ממישהו משהו זה היה נורא בעבורי וגרם לי להרגיש רע מאוד עם עצמי.

הספר הזה עשה לי סדר בראש וגרם לי להבין איפה אני טועה ומה עלי לעשות בכדי לשפר את זה

הנה התמצית של הרעיונות שהועלו שם

דובר בספר על חמש סיבות שאנשים לא מבקשים את מה שהם רוצים. בדקו אם גם לכם יש את הסיבות האלו

1. אתם לא באמת יודעים מה שאתם רוצים

וכשכבר יש לכם איזה רעיון מסוים של מה שאתם רוצים אז אתם מבקשים את זה באופן מבולבל ולא ברור בכלל.

2. יש לכם אמונות פנימיות שגויות בנוגע לבקשה מאחרים

והאמונות האלה מעכבות אתכם וגורמות לכם להשתתק ולא לבקש כלום. הבקשה נתפסת בעיניכם כביטוי לחולשה.

3. אתם פוחדים שיסרבו לבקשתכם

ולכן בגלל הפחד מדחייה או בגלל שאין לכם מספיק העזה לבקש בפשטות את מה שאתם רוצים, אתם מדמיינים שמי שאתם מבקשים ממנו יסרב לכם ועל ידי הסירוב שלו יגרום לכם להראות נלעגים, טיפשים או חלשים, וזה תוקע אתכם במקום. אתם חוששים אפילו לחשוב על לבקש, וככל שאתם ממשיכים לתרגל את ההתנהגות הזאת היא מתקבעת בתוככם.

4. אין לכם הערכה עצמית מספקת או ביטחון במי שאתם

אולי בתוככם פנימה אתם מאמינים שאתם לא ראויים לקבל או שלא מגיע לכם לקבל וגם כאן אתם נמנעים מלבקש.

5. יש לכם גאווה שנובעת ממערכת ערכים שפועלת נגדכם

אולי ככה חינכו אתכם או אולי ספגתם את זה בגדילה שלכם כשהייתם קטנים וזה נחרת בזיכרונכם "שאסור לבקש מאנשים טובות, עזרה או דברים אחרים כי זה עושה אתכם קטנים וחסרי ערך כאנשים", ו"אדם מצליח לא מבקש טובות מאף אחד". או "אם אני מבקש משהו ממישהו אחר הוא עוד עלול לחשוב שהוא יותר טוב ממני" ואת זה אני לא יכול להרשות לעצמי.

 הספר הציג את השיטה של המחברים לפתרון של הבעיות האלה ורוב הנפח של הספר הוקדש למתן דוגמאות רבות בכדי להמחיש את הרעיונות הבאים:

כשאתה מבקש בקש בביטחון

הכוונה היא, שהגישה הפנימית שלך צריכה להיות כזאת שאתה מצפה ברוגע שהאדם האחר ישמח להעניק לך את מה שאתה רוצה.

כשאתה מבקש בקש באופן ברור

הניסוח של הבקשה שלך צריך להיות כזה שיובן בקלות על ידי מי שאתה מבקש ממנו דבר כלשהו. בשביל זה אתה צריך להיות קודם כל ברור עם עצמך לגבי מה שאתה רוצה לקבל.

וודא שהאדם שאתם מבקש ממנו מסוגל לתת לך את מה שאתה רוצה

וכמובן כדאי לוודא את זה לפני שאתה מבקש את בקשתך. חבל לבזבז אנרגיה בכיוון שהסיכויים שיצליח לך שם אפסיים או לא קיימים. נהל בצורה חכמה את בקשותיך.

כשאתה מבקש בקש באופן עקבי

זה אומר שגם אם נענית בשלילה, אל תתייאש ואל תחזור אל תוך הקונכייה שלך, אלא חפש במרץ דרכים אחרות לקבל את מה שאתה רוצה. בקש לדעת למשל אם לא עכשיו אז מתי? או אם לא תוכל לקבל בדיוק את מה שביקשת אז מה כן יסכימו לתת לך? אל תתייאש! ברר אם האדם שמולך לא יכול לעזור לך מי כן יוכל?

כשאתה מבקש הכן תוכנית פעולה חכמה

לפעמים צריך לבקש בכמה פעמים או בסגנון מסוים מאדם אחד ובסגנון אחר מאדם שני. חשוב לעצמך כיצד לבקש על מנת שהסיכויים שתקבל את מה שאתה רוצה יעלו.

כמובן שזה לא יבוא לכם ביום אחד וצריך להתאמן על זה כדי שזה יהפוך להיות לטבע שני לכם, אך זה בהחלט אפשרי וניתן ללמוד ולהיות ממש טובים בביצוע של זה. זכרו שכשאתם מבקשים מהאדם המתאים ומאמינים שמגיע לכם ואתם יכולים לקבל את זה, הסיכויים שבאמת תקבלו את מה שאתם רוצים גבוהים מאוד!

הציבו לעצמכם מטרה להשתפר בטכניקת הבקשה ובדקו עם עצמכם מהן האמונות הפנימיות שמונעות מכם לבקש באופן ברור את מה שאתם רוצים ומה תוקע אתכם ומאבן אתכם ברגשות משתקים.

משהבנתם את זה ואתם מודעים למה שמעכב אתכם, התאמנו על פי העקרונות שכאן ומהר מאוד תתחילו לראות הצלחות. אספו לכם את הצלחת בקשותיכם במחברת הצלחות מיוחדת ותעדו את מה שקרה והדבר הזה יאיץ את ההתקדמות שלכם עוד יותר.

אני משוכנע שהתנהגות כזאת תעשיר את חייכם וגם תיתן הזדמנות לאנשים אחרים לגמול לכם טובה על טובה ולהחזיר לכם בדרכים טובות על מה שעשיתם בשבילם. אפילו אם זה היה רק חיוך אמתי שחייכתם לעברם או מבט מלא הערכה שנתתם להם על מה שהיו מוכנים לעשות בשבילכם.
זכרו תמיד להגיד גם תודה אמתית שתשמור על הדלת פתוחה בעבורכם כשתרצו לבקש בפעם הבאה שוב.

אנא שתפו את המאמר הזה עם חבריכם וחברותיכם ברשת ועזרו להם ללמוד לבקש את מה שהם היו רוצים מאנשים אחרים. תבורכו. 

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *