ללמוד בדרכים לא רגילות

ללמוד בדרכים לא רגילות

 

חלק מהאנשים לומדים טוב יותר כשהם מחוץ לכיתה ומתרגלים שיטות לימוד אחרות ששונות מהלמידה המסודרת והמקובלת שנהוגה במשרד החינוך, של שינון ודחיסת חומר למוח ביחד עם שיעורי בית ומבחנים.

אני לא יודע איך זה אצלכם אבל אני חושב שזאת שיטה משעממת ועם רוב החומר שאתם לומדים אתם לא תשתמשו לעולם. קשה לי להבין איך לזכור תאריכים בהיסטוריה או לדעת לפתור כל מיני משוואות באלגברה עוזר בחיים לרוב האנשים שלומדים את החומר הלימודי הזה. אף אחד לא מלמד במסגרות האלו איך ללמוד. פשוט כופים את החומר ומצפים שייכנס לכם לראש.

אם תסתכלו סביב בעין בוחנת תוכלו לראות בוודאות שאין שום קשר בין ההצלחה בלימודים בבית הספר, בתיכון, או באוניברסיטה לבין ההצלחה בחיים שמחוץ לכותלי המוסד הלימודי.

בואו ונבחן ביחד שיטות לימוד אחרות שאולי לא ניסיתם אף פעם או לא חשבתם שהן שוות משהו בכלל, ונברר עוד כמה פרטים שחשובים לתהליך הלימוד המוצלח, שהרי אנחנו נדרשים ללמוד כל הזמן דברים חדשים גם במסגרות שהינן מחוץ לכותלי בית הספר, ואם נדע לעשות את זה ביעילות ובהנאה אז גם נוכל להפיק מזה תועלת רבה.

נתחיל בשאלה מהו סגנון הלימוד המועדף עליכם?

הדבר הבסיסי ביותר שכדאי לעשות זה לברר ולזהות באיזה סגנון נוח לכם ביותר ללמוד ולזכור את החומר?

חלק מהאנשים הם שמיעתיים

זאת אומרת שהם לומדים וזוכרים הכי טוב את מה שהם שמעו. זאת הדרך בה המידע נכנס הכי טוב לתודעה שלהם. כשהמידע מוקרא להם, או שהם שומעים אותו מהמרצה. אנשים כאלו זוכרים אפילו את הבדיחה שהמורה סיפר או איזו דוגמא שהוא דיבר עליה ולעיתים אפילו יכולים לחזור מילה במילה על הנאמר.

חלק מהאנשים הם חזותיים

זאת אומרת שהם ילמדו ויזכרו הכי טוב את המידע אם הוצג להם בתמונות, בסרטונים, בהצגה ובכל מידע ויזואלי אחר. אנשים כאלו יזכרו לעיתים אפילו היכן המידע ממוקם בספר או היכן הוא מונח בכיתת הלימוד.

חלק מהאנשים הם תחושתיים

וכדי ללמוד ולזכור הם חייבים למשש את הדברים ולהתנסות בהם למעשה ולערב את עצמם בדבר הנלמד. הם ילמדו הכי טוב בתנועה, בלהרגיש בידיהם וברגליהם את החומר הלימודי מומחש להם חי ונושם.

הנה דוגמה שתמחיש לכם את הנאמר

אחד הדברים שכל אחד מאתנו לומד כשהוא קטן זה שאסור לגעת בתנור לוהט.

במקרה זה:
השמיעתיים – יקשיבו לאימא שלהם, יאמינו לה ולא יגעו בתנור.
החזותיים – יראו את אח שלהם נוגע בתנור ונכווה, ומרגע זה אף פעם לא ייגעו יותר בתנור.
התחושתיים   – יהיו חייבים לגעת בתנור בעצמם, ורק אז יוכלו ללמוד ולא יחזרו על כך יותר לעולם.

רוב האנשים לא שייכים רק לקבוצה אחת ולכל אחד מכם יש תמהיל מיוחד משלושת השיטות האלו של הדרך שלכם ללמוד. אך לשם הנוחות ניתן לזהות את הסגנון המוביל ולהתייחס אליו כראשי.

אם תדעו להבין מהו הסגנון שבו אתם לומדים ותתמקדו בו, אתם תוכלו להרוויח מזה בגדול. הלימוד יהיה לכם יותר קל ויותר מהיר ובטוח גם שיהיה לכם יותר נעים.

גם לכמות החומר שאתם לומדים בבת אחת ומעדיפים לעכל יש השפעה על הלימוד

חלק מכם יעדיפו ללמוד חבילות קטנות יותר של מידע בהרבה פעמים, וחלק מכם יעדיפו ללמוד כמות גדולה של חומר בכל פעם מחולקת למעט פעמים. כדאי לכם לשאול את עצמכם איפה אתם בסיפור הזה ומה המתאים לכם ביותר.

לאחר שאתם יודעים את התשובה לזה בואו ונעשיר את התהליך בכמה דרכים נוספות

להעלות את המוטיבציה שלכם ללמוד חומר מסוים

כדאי לסרוק את החומר שאתם הולכים ללמוד לפני שאתם ממש מתחילים ללמוד אותו. קחו את הספרים ושאר חומר הלימוד וסרקו אותו. עלעלו בחומר, קראו עליו קצת ברשת, ראו כמה סרטונים קצרים על הנושא, ואז נסו למנות לעצמכם את הרווח שיצמח לכם מלימוד החומר הזה.

נאמר שהשקעתם שעה מזמנכם על מנת לסרוק את החומר. אם הגעתם למסקנה שהחומר הזה לא שווה את זמנכם וחבל ללמוד אותו, כבר הרווחתם.
ואם הגעתם למסקנה שממש כדאי לכם ללמוד את החומר הזה אז בשלב הזה אתם כבר תהיו טעונים בהתלהבות מסוימת וברצון להצליח, וגם במקרה הזה הרווחתם.

למה הדבר הזה דומה:
לאחד שהולך בשטח שאינו מוכר לו עם מפה מפורטת ועם ג'י. פי. אס. ועם חוברת שקרא קודם לכן על המקום, או אחד שגם הוא הולך בשטח שאינו מוכר לו אך אין לו מפה ואין לו שום הבנה מקדימה היכן הוא, והוא רק מובל על ידי המורה או המדריך מבלי שיבין בכלל מה הוא עושה ולמה הוא שם בכלל.

מותר ואפילו רצוי להעתיק

כן, מה שאתם שומעים! רק מה, שימו לב ממי אתם מעתיקים. אם זה מישהו שריכז את ניסיונו וידיעותיו ותמצת את זה לידע שאם אתם תלמדו אותו הוא יקצר לכם את תהליך הלימוד ואתם תדעו טוב יותר במה להתמקד מבלי שהרבה חומר לימוד יהיה נוכח בתהליך, הרי שזה דבר מבורך והרווחתם בגדול.

יש אפילו פתגם שמתאר את זה לגמרי והוא אומר:  "להתגלח על הזקן של האחר".

הדבר היחיד שתצטרכו לעשות זה להיפטר מהאמונה הפנימית השקרית הזאת שאומרת לכם שאסור להעתיק, וכמובן גם מהקול של המורה שלכם בכיתות הנמוכות שצורח לכם עכשיו באוזן.

כדי להיות מובן לגמרי אני רוצה להדגיש שאני לא מתכוון בהעתקה לעשות  COPY & PASTE במחשב שלכם על חומר לימודי אלא על למידה חסכונית וממוקדת מאדם חכם שכבר למד את מה שאתם רוצים ללמוד ויכול לקצר לכם את התהליך ולעשות אותו הרבה יותר טוב על ידי עצות וטיפים שתוכלו לקבל דרכו.

לצלם במוח שלכם את החומר הלימודי

זה טריק שלמדתי מאדם בשם פול שילי, מהקורס שלו שנקרא  PHOTOREADING .
אם תיקחו את ספר הלימוד שלכם ותצלמו בעיניכם כל דף ודף במשך שנייה אחת במטרה שהמוח שלכם יסרוק אותו ויאחסן אותו בזיכרון שלו, זה בדיוק מה שיקרה.

180 דפים ייקחו לכם רק שלוש דקות בסך הכל. עשו זאת כמה פעמים במשך היום שלפני שאתם מתחילים ללמוד משהו חדש, וגם כמה פעמים ביום שלפני מבחן כלשהו, והמשיכו ללמוד בדרך הרגילה.

התוצאות ידהימו אתכם, באחריות!  אני למדתי כך למבחן תיאוריה על אופנוע לפני כמה שנים מחוברת שהיו בה 1000 שאלות. בהתחלה סימנתי בברור את התשובות הנכונות מהדף של התשובות הנכונות שהיה מצורף ואחר כך רק סרקתי את הספר מבלי ללמוד אותו בדרך הרגילה. במבחן כשעניתי על כל השאלות אפילו זכרתי היכן היה העיגול מסומן בחוברת והיכן הייתה ממוקמת השאלה.  מ  ד  ה  י  ם!

נצלו את הזמן שאתם ישנים כדי ללמוד

החיים נועדו גם ליהנות ולהשתעשע בהם. אם אתם קצרים בזמן כי יש לכם המון חומר ללמוד, למה שלא תלמדו אותו כשאתם ישנים במיטתכם. אז יש לכם המון זמן פנוי כדי ללמוד.

אם תקליטו את חומר הלימוד, ואת ההרצאות, אתם תוכלו להשמיע לעצמכם את החומר הזה בעוצמה נמוכה כשאתם ישנים  והמוח שלכם ילמד את זה כמו שאתם ערים רק בלי המאמץ שכרוך בלימוד הרגיל.

תוכלו אפילו להשמיע את החומר במהירות כפולה מבלי שתהיה ירידה כמעט בהבנה שלכם את הנאמר. אל תשתמשו באוזניות כי זה יכאב לכם באוזניים לאחר זמן מה. במקום זה השתמשו ברמקול שטוח קטן שמחובר לשקע האוזניות בנגן שלכם ושימו אותו קרוב אליכם או אפילו מתחת לכרית שלכם. כך תלמדו גם כשאתם נמים את שנתכם.

לנגן ברקע את חומר הלימוד

כאן אתם מנצלים את העיקרון שלפיו עובדת ההיפנוזה.
אם תנגנו את החומר ברקע כשאתם עושים משהו אחר לגמרי ולא ממש שמים לב לחומר הלימודי שמושמע. מה שיקרה זה שללא כל מאמץ החומר ייכנס לראשכם ומבלי שתשימו לב במיוחד תהיו "שפיצים" בחומר הלימוד.

מצאו את המיקום ואת הכיוון המתאים לכם ביותר

לא כל אחד לומד טוב דווקא בישיבה על כיסא או בפינת הלימוד שנקבעה לו. לכל אחד יש מקומות מסוימים שבהם הוא לומד ביתר קלות וזרם של רעיונות טובים מגיע אליו כשהוא במקום הזה.

כדאי לכם לעשות ניסיונות על מנת להכיר את עצמכם טוב יותר ולראות מהו המיקום הזה בעבורכם. זה יכול להיות בשירותים, במקלחת, על הגג, במרפסת, תוך כדי ריצה, ליד שולחן האוכל במטבח, או אפילו כשאתם מכורבלים במיטה…

גם לכיוון אליו אתם פונים כשאתם לומדים יש חשיבות והשפעה על התהליך. גלו מתי אתם לומדים טוב יותר וביתר קלות. כשאתם פונים לצד מזרח, לדרום למערב או לצפון.

ללמוד בכיתת החלומות

לפני שאתם הולכים לישון, דברו עם עצמכם ובקשו ללמוד בלילה בכיתה וירטואלית את החומר שאתם רוצים ומעוניינים ללמוד. הגדירו לעצמכם בדיוק את מה שאתם רוצים, והירדמו.

גם זו שיטה להכווין את הרצון שלכם שיתבטא בחלומות שתחלמו ולספק לעצמכם עוד לימוד בכמעט אפס מאמץ. יכול להיות שתצטרכו להתאמן קצת על הטכניקה הזאת לפני שתוכלו לראות שהיא עובדת לכם, אך אני בטוח שהתוצאות הטובות יגיעו די מהר.

לא הייתי ממליץ לכם לשתף בתחילת הדרך את חבריכם במה שאתם עושים, בגלל שאפילו שהם לא מבינים בזה התגובה שלהם תהיה ללעוג לכם וזה עלול לגרום לכם שלא לעשות את זה. התנסו בכך בעצמכם ושפטו את זה בעצמכם בלי שום הפרעות.

ללכת לישון על זה

השלב הזה חשוב לא פחות משלב הלימוד בפועל שבו אתם נחשפים לחומר, לומדים אותו ומתנסים בו. הוא אולי שלב סמוי מהעין אך חיוני ביותר להטמעתו ועיכולו של החומר הנלמד.

הרעיונות החדשים שהופנמו פוגשים חומר אחר בתוך המוח שלכם כשאתם ישנים ועושים היכרות ביניהם, הם מדברים ביחד ויוצרים בתוך המוח שלכם תובנות חדשות שגם הן נרשמות בידע שלכם.  זאת אומרת שאתם מחכימים בשנתכם מבלי לעשות כלום.

כדאי לכם לזכור את זה בפעם הבאה שאתם לפני מבחן. תלמדו רק עד יומיים לפני המבחן הכי טוב שתוכלו, וביום האחרון שחררו. ביום האחרון ובערב/לילה שלו פשוט תחגגו ותיהנו. לא רק שזה לא יהיה זמן מבוזבז אלא זה יהיה זמן איכות שבו אתם לומדים טוב יותר.

למה כל זה חשוב אתם בטח שואלים

ובכן, התשובה על זה פשוטה ביותר. בגלל שהקצבת הזמן שלכם כאן על פני האדמה מוגבלת וחבל לבזבז אותה על פעולות שגובות מכם הרבה זמן ומאמץ ונותנות לכם רק קצת רווחים על השקעתם.  וגם בגלל שאתם נדרשים לפעולת הלימוד במשך כל חייכם וכדאי לכם להיות יותר מומחים בשימוש בכל מיני שיטות שיעשו את חווית הלימוד נעימה יותר בעבורכם.

אנא שתפו את המידע הזה עם חבריכם וחברותיכם ברשת ותנו גם להם את האפשרות לדעת שאפשר ואפילו כדאי להתנסות בשיטות אחרות מן הידוע והמקובל להם. תבורכו.

 

 

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *