מהי חשיבה הוליסטית

מהי חשיבה הוליסטית

חשיבה הוליסטית היא במילים אחרות – לראות את התמונה הכוללת

אולי זאת לא ההגדרה המילונאית של המושג הזה, אך זה מסביר את המשמעות המעשית של צורת החשיבה הזאת.

ולמה זה בכלל חשוב אתם בטח שואלים?

בגלל הסיבה הפשוטה ששום דבר, אבל שום דבר אינו קיים ביקום לבדו ולכשעצמו. הכל מרקם אחד. יצירה אחת. שלמה ומחוברת בכל עת, בכל מקום, ובכל מצב. ואם תפתחו את היכולת לראות את מגוון ההקשרים והיחסים שקיימים בין כל מרכיבי החיים והמצבים שבהם זה יעזור לכם לחיות את החיים במלואם וייתן משמעות עמוקה לחייכם.

האגו שלכם ירצה לשכנע אתכם שזה לא כך ושזה סתם שטויות כי אתם מי שאתם, ואתם בגוף שהוא נפרד משאר הגופים, ואתם חיים במדינה שיש לה הגדרה עצמית משלה, והמקצוע שאתם עוסקים בו לא דומה למקצוע שהשכן שלכם עוסק בו. וכמובן שימצאו עוד ועוד הוכחות והסברים לכך שניתן להפריד ולבודד כמעט כל דבר שנבדוק ולכן המסקנה הברורה שמה שאני אומר זה סתם גיבוב של שטויות במיץ.

אך האם זה באמת כך?!

בואו דמיינו לרגע שאתם בשיעור ביולוגיה, והנושא של היום הוא התא. היום לומדים על תאי עור. כמובן שלצורך הלימוד וההמחשה המורה יתייחס  למבנהו של תא אחד ולמרכיבים השונים שפועלים בו. כל זה טוב ויפה לשם הלימוד אך האם ניתן גם לעשות את ההפרדה הזאת בחיים המעשיים, המציאותיים?

אותו התא נאמר שהוא נמצא על העור באמה של יד שמאל, מתפקד כמו מפעל קטן שפועל בשלל צורות על מנת לבצע פעולות מסוימות שהינן חלק מפעולת רקמת העור של האמה שביחד עם עוד המוני אלפים של תאים אחרים הינם  חלק בלתי נפרד מהאמה, וכמובן חלק בלתי נפרד ממערכות פנימיות בגוף כמו מערכת הנשימה שהעור הוא האיבר הגדול ביותר שלה. והאמה הינה חלק בלתי נפרד מיד שמאל. ויד שמאל הינה חלק מהגוף כולו. והגוף הינו חלק מקבוצת גופים שביחד נקראים לפי גודלם והיקפם – משפחה, משפחה מורחבת, שבט, עם, אוכלוסיית מדינה, אוכלוסיית כדור הארץ, הטבע, מערכת השמש, גלקסיית שביל החלב, וכן הלאה…

הכל מחובר החל מהחלק של היצירה הכי קטן שיש. לצורך הפשטה נקרא לו האטום, שהוא מרכיב הבסיס של כל החומרים שידועים לנו כאן בתיאוריות המקובלות על התפיסה המדעית הנוכחית. ועד למערכות יקומיות שגודלן עצום ואינו נתפס כמו גלקסיות וסופר נובות. ישנה אנרגיה בלתי נראית שמחברת בין כל האטומים השונים ומאגדת אותם למולקולות וגורמת להם ליצור ביניהם כל מיני ריאקציות שונות שהם תהליך החיים הכולל באופן מאוד מופשט. אותה האנרגיה אחראית ליצירת כל מה שיש וקיים, החל מהדברים הכי קטנים כמו אטומים ויצורים חד תאיים וכלה ביקום כולו על כל מרכיביו השונים.

בזה הרגע אתם שרויים בים של אוויר. והאוויר הזה נוגע בכל סנטימטר מרובע של גופכם מבחוץ וגם מבפנים. אותו האוויר בדיוק נוגע בכל היצורים האחרים שקיימים, גם מהחי וגם מהצומח ואפילו מהדומם. הכול מחובר ונוגע כל הזמן מבלי שניתן יהיה להפריד באמת בין כל המרכיבים. זאת האמת הפשוטה! ובכל זאת אף אחד לא מסתכל על זה כך. אולי הדבר קשור בסגנונות החשיבה השונים שמתורגלים על ידי האנשים.

מהי אם כן חשיבה?

החשיבה היא כלי שבו אתם משתמשים על מנת לאפשר ליישות הרוחנית שהינה אתם, להבין את המציאות שבעולם החומר שאתם חיים בו ולפעול בו בהצלחה. החשיבה קשורה בפתרון בעיות, בהבנה ביצירה בהמצאה ובגילוי של צירופים חדשים, ובמיקוד של אנרגיית חיים על מנת ליצור את כל מה שבוחרים שיהיה חלק מחייכם.

הביטו מסביבכם. כל מה שאתם מסוגלים לראות, כל חפץ, כל בניין, כל מכונית או מכונה, כל שיטת פעולה או תיאוריה כלשהי, פשוט כל דבר התחיל קודם במחשבתו של מישהו ורק לאחר מכן קרם עור וגידים והתממש לצורה המוכרת לכם כעת ושאתם מזהים אותו כ "אמתי".

היפה הוא שבתהליך הזה קיימים סגנונות שונים של חשיבה שתורמים ומעשירים את המחשבה המשותפת לאנושות כולה שקארל יונג קרא לה "התודעה הקולקטיבית".

כל אחד מכם בוחר לו או מאמץ לעצמו סגנון מוביל באישיותו למרות שכל אחד מכם מסוגל לחשוב בכל סגנון שרק ירצה או יבחר.

הנה כמה מסגנונות החשיבה:

♦  ישנם כאלו שחושבים במילים. מילים כתובות, מילים שהם שומעים או מדברים בעצמם.

♦  ישנם כאלו שחושבים יותר בתמונות. תצלומים, תרשימים, מפות, או סרטונים שהם מקרינים במחשבתם.

♦  ישנם כאלו שחושבים במונחים הגיוניים. הם מגבילים את עצמם למוכר ולידוע ולמה שכבר הוכח ומניח את דעתם.

♦  ישנם כאלו שחושבים באופן מקורי ומפתיע. החשיבה שלהם ממציאה דברים ופורצת גבולות. הם נותנים דרור למחשבתם ומגבילים אותה פחות כמה שאפשר.

♦  ישנם כאלו החושבים ומתבוננים בתהליכי הטבע השונים, ומחפשים בהם את התשובות לשאלותיהם.

♦  ישנם כאלו שהחשיבה שלהם יוזמת פעולות ומעשים על מנת להגשים ולממש את מחשבתם. המחשבה שלהם תמיד מונעת מטרה והגשמה.

♦  ישנם כאלו שהחשיבה שלהם לא נורמלית. הם מנותקים ולא קשורים בסגנונות החשיבה המקובלים על המומחים ולכן לעיתים נשלחים למקומות מבודדים וסגורים.

♦  וכמובן ישנם כאלו שהחשיבה שלהם היא הוליסטית. חשיבה כוללת.

אז מהו סגנון החשיבה ההוליסטית?

זהו סגנון החשיבה שמביט על כל מה שיש וקיים כיחידה אחת שלמה שקיימת באופן הרמוני.
לאנשים שזהו סגנון חשיבתם יש בארגז הכלים המחשבתי שלהם כלים שעוזרים להם לראות את כל החלקים שמרכיבים את השלם והם יודעים שהחלקים אינם ניתנים להפרדה "באמת". כשהם חושבים על דבר כלשהו הם אינם רואים רק את החפץ או האדם או המצב שמולם אלא גם היכן הוא קיים. מה מערכת היחסים שלו עם סביבתו. וכיצד הוא משפיע ומושפע מעצם קיומו. תמיד כשהם מנתחים דברים חשיבתית הם יתייחסו לגורם "הביחד" ויתחשבו בו.

קחו לדוגמה את התזונה ההוליסטית, הרפואה ההוליסטית, הגישה ההוליסטית, החינוך ההוליסטי, השיווק ההוליסטי, והאימון ההוליסטי. כל אלו מביאים בחשבון בדרך פעולתם וחשיבתם את כל המרכיבים, ההקשרים, הסביבה, והיחסים הכוללים, ושואפים להביא למצב הרמוני ולתוצאות שישקפו את הגישה שהכול קשור בכול.

בואו נסתכל על הרפואה ההוליסטית כדוגמה שתעזור להבין את הנאמר

בכל השיטות ההוליסטיות ללא יוצא מהכלל כשנבוא לטפל הגישה תהיה דומה. ההתייחסות לא תהיה רק לאיבר הכואב או למערכת שאינה מתפקדת באופן תקין אלא גם למכלול המחשבות והרגשות של המטופל בעת האחרונה. ליחסים שלו עם האנשים שבחייו במסגרות המרכזיות שבהן הוא פועל – במשפחה, בזוגיות, בעבודה ובחברה. תהיה התייחסות גם לגורמים חיצוניים ופנימיים שמשפיעים בעקיפין על יצירת הבעיה שלו. ונבדוק כיצד משפיעים עליו מאורעות העבר.

חוץ מהטיפול שיינתן לו הוא יקבל עידוד והדרכה כיצד לקחת שוב אחריות על חייו ולהשפיע באופן חיובי על מהלך חייו. יינתנו לו עצות לאורח חיים בריא שיחזק אותו ויגביר את בריאותו. והשאיפה תהיה להגיע לשיפור כולל בכל תחומי החיים שניתן תוך כדי הבאתם לפעולה זורמת והרמונית. יודגש בפניו שהוא לא לבדו ושהוא פועל בתוך מסגרת חיים שהכל בה קשור ומושפע אנרגטית אחד מהשני והמטופל יכול לבחור את המסלול בו הוא ילך.

ישנם כאלו שמרחיקים לכת בחשיבתם ואומרים ש "כל אדם הוא עולם ומלואו, ושכל היקום כולו מצוי בכל תא ותא של הקיום שלכם". אם זה נכון, אז אם אתם משנים את עצמכם זה משפיע ומשנה את היקום כולו!

מה דעתכם?
אולי הגיע הזמן לצרף את סגנון החשיבה ההוליסטית אל ארגז הכלים שלכם ולהתחיל לשנות את העולם על ידי כך שקודם תשנו אותו במחשבתכם ואחר כך זה ישתקף בשינוי בעולם כולו. תתחילו עם עצמכם והעולם יצטרף.  בואו ונצרף עוד כמה נשמות טובות לתהליך ונשתף אותם במידע הזה. מי יודע אולי זאת הדחיפה שהם חיכו לה. תבורכו.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *