מה המרכיב החשוב ביותר במערכת יחסים

מה המרכיב החשוב ביותר במערכת יחסים

המגע הקרוב עם כל כך הרבה אנשים בכל השנים שאני מטפל, ושיחות הנפש לעומק אותן ניהלתי עם האנשים האלו, גרמו לי לחשוב שהדבר היחיד שחייב להיות הראשי ביחסים בין אנשים. הדבר שמשמש כדבק מלכד בין האנשים ושגורם לכך שכל צד מרוויח מהקשר, אינה האהבה אלא ההדדיות.

וכשאני מדבר על הדדיות, אני מתכוון לזה שביחד כל צד תורם לקשר את האנרגיות החיוביות שלו, את החוזקות ואת היתרונות, כך שכל צד מרוויח ומפיק תועלת מן ההתקשרות, מהחיבור ומשיתוף הפעולה שבין שניהם.

אז תגידו,

למה בכלל אנחנו צריכים את הקשרים האלו, ולמה שנתאמץ כל כך לתרום את תרומתנו ועוד בהדדיות

ובכן, הסיבה לכך היא מאוד פשוטה.

כבני אדם, אין לנו את האפשרות לגדול לצמוח ולהתפתח בעולם הזה אם נשאר בתוך הבועה של עצמנו. אנחנו חייבים בקשרים מגוונים עם העולם שבתוכו אנחנו חיים ועם כל הנברא שמסביבנו. אני מתכוון לבני האדם האחרים, לחיות, לצמחים, ולטבע בכללותו.

הקשרים האלו שעליהם אני מדבר חייבים להיות באינטראקציה של נתינה וקבלה שזה הפירוש של הדדיות, והדבר הזה מוליך ליחסי גומלין שהם התוצאה של ההדדיות.

במה מתבטאת ההדדיות בקשר

  • אמון הדדי
  • עזרה הדדית
  • להקשיב אחד לשני
  • לעשות טוב אחד לשני
  • להגן אחד על השני
  • לחזק אחד את השני
  • לספק אחד את צרכי השני
  • לקבל ולהכיל אחד את השני

אני לא מדבר כאן על תלות הדדית שבה אם צד אחד מפסיק לתפקד לזמן מה קצר, אז כל היחסים  נופלים ומתרסקים לרסיסים, אלא על יחסים הדדיים שבהם כל אחד מהצדדים גם מאפשר לאחר לחיות את חייו ובמקביל עדיין בוחר לחיות עם השני בהדדיות.

אני מדבר על נתינת מרחב פעולה ואוויר לנשימה ביחסים המשותפים, ביחד עם חופש פעולה מתאים שמוסכם על הצדדים וחיוני כאן להמשך בריא וטוב של היחסים.

צריך להבין וגם לקבל את העובדה שלכל אחד מהצדדים יש את ראיית החיים שלו, את המחשבות שלו, את ההעדפות שלו, ואת הרצונות שלו. אם הקשר חונק או אם ההדדיות נרמסת על ידי שתלטנות, אז הסיכויים לכך שהקשר ימשיך להיות טוב לאורך זמן פשוט נעלמים כאילו בלעה אותם האדמה.

תראו, אני לא מדבר על כך שחייב להיות שוויון בקשר ההדדי, אלא שבפשטות כל צד צריך לתרום את תרומתו לקשר ובעיקר את הצדדים החזקים שלו כך שביחד היחסים ישגשגו לרמה כזאת שלא הייתה יכולה להיות מושגת אם כל אחד היה רק לבדו. 

התרומה הזאת צריכה להיות בכל התחומים שהוזכרו עד כה והיא צריכה להיות בפעולות של נתינה וקבלה הדדיות.

אם אתם נמצאים למשל בקשר עם אדם שבמובהק רק יודע לקבל וכמעט ולא נותן בחזרה, אז היחסים האלו בדרך כלל לא יחזיקו מעמד לזמן ממושך.

צריכים גם להבין שהפעולות שאתם עושים מחזיקות רק לזמן מסוים ותמיד צריכים לחדש ולרענן אותן

חייבים באופן מודע לשים לב לזרימה הבינאישית ולהניע אותה בחזרה כשהיא נעצרת או מואטת. הדבר הזה לא קורה מעצמו ויחסים אינם מזינים את עצמם לבדם. כל הזמן צריך להמשיך בעשיה הנכונה, בהשקעה ובנתינה.

כל אחד מאתנו הוא יחיד ומיוחד ואם כל צד היה תורם  מהייחודיות שלו באופן הרמוני ליחסים המשותפים, אז מה שהיה מתקבל היה בטח נהדר ונפלא בעבור כולם.

ניתן כמובן לצורכי לימוד ודיון להתייחס ליחסים שבין שני בני זוג

אך במציאות הם אף פעם לא לבד ובטח שלא נטולי השפעה ממערכות יחסים אחרות ומקשרים אחרים שתורמים לעיצוב היחסים בין בני הזוג ומשפיעים עליהם באופן מעשי.

אני מדבר על הקשרים שיש לכל אחד מבני הזוג עם החברים שלו, עם העמיתים לעבודה שלו ועם המשפחה שלו. הכל נראה כמו חתיכות של פאזל שמשלימות את התמונה הכללית, כשכל חלק גם תורם וגם נתרם.

ייתכן גם מצב של הדדיות חולנית

שבה צד אחד מנצל את הצד השני ומוצץ ממנו את כוחותיו והצד הנמצץ מוצא ביטוי חולני ביחסים האלו כי הם מאפשרים לו להלקות את עצמו, או להעניש את עצמו בגלל כל מיני רגשות אשמה שיש לו בפנים. אמנם יש כאן הדדיות שמשרתת את שני הצדדים אך לא הדדיות כזאת אתם רוצים, אני מקווה!

בחיים המודרניים של הזמנים שלנו, התפקידים המסורתיים והתרומה ליחסים הזוגיים השתנו מאוד וכבר אינם כמו שהיו פעם.

אם פעם הגבר היה נתפס כמוביל, כיוזם, כשולט או כמחליט שיש לו משקל רב יותר, והאישה נתפסה כפאסיבית, נשלטת, מוכוונת, מקבלת, מטפלת בילדים ועושה את רוב עבודות משק הבית, אז היום זה כבר בכלל לא ככה.

ההבדלים המסורתיים האלו ניטשטשו וכבר אינם ברורים ומוחלטים. כיום הם נתונים יותר לפירוש של איך בני הזוג רואים אותם. לעיתים התפקידים אפילו מוחלפים, ובכל יחסים זוגיים של היום יש את ההבנה והפירוש המיוחדים שבני הזוג מקנים להם.

בעידן כזה ההדדיות נעשית חיונית אפילו יותר מאי פעם!

אז מה עושים עם זה?

עכשיו משהבנתם עד כמה ההדדיות הינה גורם מפתח ביחסים שלכם עם האנשים שחשובים לכם בחיים, הגיע הזמן שתבחנו מחדש את הימצאותו של הגורם הזה בחייכם המשותפים ואת הדרכים שתוכלו להביא אותו לידי ביטוי מלא ביחסיכם. 

אם תגיעו למסקנה שאתם צריכים לעשות שינויים ולשפר את מה שאתם עושים, אל תחכו אפילו רגע! פתחו ישר בפעולות שיגרמו להעלאת גורם ההדדיות בחייכם לרמה הראויה לו. פשוט תסמכו על האינטליגנציה האישית שלכם שתספק לכם גם את התובנות לגבי מה לעשות וגם את הפתרונות לגבי איך לעשות את זה.

ועכשיו זה הזמן להעביר את המידע הזה הלאה ולשתף בו גם עוד נשמות טובות שהמידע הזה יוכל לעזור להם לעשות את החיים שלהם טובים יותר.

אני מאחל לכם זוגיות נהדרת עם האנשים שאתם אוהבים, ויחסים נפלאים ומספקים עם כל מי שאתם באים איתה או אתו במגע בחייכם. תבורכו.  

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *