מה זה מפת חשיבה ואיך זה יכול לעזור לך בחיים שלך?

מה זה מפת חשיבה ואיך זה יכול לעזור לך בחיים שלך?

השיטות שמלמדים אותנו בבית הספר, לא נותנות לנו בדרך כלל הדרכה כיצד להשתמש בחשיבה שלנו על מנת להצליח.

ההדרכה שאנחנו מקבלים בבית הספר אינה מותאמת לדרך פעולתו הטבעית של המוח שלנו, והלמידה בעקבות כך מקבלת ממד של עומס, חוסר הנאה, עול, דבר שרוצים להתחמק ככל האפשר מלעשות, וכתוצאה מכך הכלים החשיבתיים שאנו רוכשים בשנים האלו של לימוד הם דלים ביותר.

כל המומחים מסכימים ביניהם שהשימוש שאנו עושים עם המוח שלנו הוא קטן ביותר בהשוואה לפוטנציאל שהם מאמינים שהמוח מסוגל אליו.

אחד הדברים בשיטה הרגילה של לימוד וכתיבת החומר בשורות ובדפים הוא שאין אפשרות לראות בקלות את ההקשרים ואת החיבורים בין הרעיונות השונים המובעים בכתב שמוצגים כשורות או כרשימה של הרעיונות. הדבר הזה מקשה על הבנת הנושא ומגביל אותו מבחינת העומק  והיצירתיות.

במשך ההיסטוריה השתמשו כל מיני אנשים חכמים במיוחד כמו: ממציאים, הוגי דעות, מצביאים וכדומה בשיטה אחרת שנתנה תוצאות טובות יותר משיטת הרשימות.

בשנות השישים, בריטי בשם טוני ביוזן המציא את מפת החשיבה שהתבססה על השיטה שהשתמשו בה קודמיו בעבר ואפילו רשם עליה פטנט בכמה מדינות.

בשנות השבעים כשהייתי נער קניתי את הספר שכתב בשם: "מדריך למשתמש בראש" שחלקו דיבר על איך לצייר ולהשתמש במפת חשיבה כדי לחשוב וללמוד טוב יותר.

באותם הזמנים למדתי והגשתי את עצמי לבד לבחינות הבגרות ואת כל החומר שלמדתי סיכמתי בצורה של מפות חשיבה. הדבר הזה עזר לי ללמוד את כל החומר הנדרש ולעבור את כל הבחינות בהצלחה רבה בתוך פחות משנה. וזאת מבלי לדגור על החומר או להתאמץ יותר מידי בכלל.

מאז ליוו אותי מפות החשיבה בכל תחום בו עסקתי.
סיכמתי חומר שלמדתי מקלטות, סיכמתי הרצאות חשובות ששמעתי, הכנתי הרצאות והשתמשתי במפת חשיבה מקוצרת כדי להרצות, מבט אחד בה בזמן ההרצאה וידעתי בדיוק מה רציתי לומר וזכרתי את הכל.

זה שיפר לי את הזיכרון בגלל שזה היה מאוד אסוציאטיבי זאת אומרת שההקשרים בין הרעיונות למפת החשיבה היו מובנים ברגע מבלי לקרוא שוב ושוב.

זה עזר לי כשעשיתי סיעור מוחות למציאת כל מיני פתרונות לבעיות שהייתי צריך לפתור.

זה עזר לי לתכננן אירועים מורכבים כמו ארוחות מיוחדות רבות משתתפים, או לעזור לחברים לתכנן כל מיני פרויקטים.

ללא כל ספק זה הגביר את היעילות האישית שלי כשהשתמשתי במפות חשיבה.

תראו,

היתרונות של מפת חשיבה הם רבים

במיוחד אם אתם חושבים תמונתית. אתם בטח מכירים את הפתגם: "תמונה אחת שווה אלף מילים". כאן זה עובד בדיוק כך.

להמחשה הציצו בתמונה למעלה ותראו איך מפת חשיבה פשוטה בנויה.

היא מתחילה במרכז ומתפשטת החוצה לכל הצדדים בענפים ראשיים צבעוניים שמתפצלים לענפים דקים יותר ומתפצלים שוב לפי ההקשרים. כמו שהענפים של הרעיונות המרכזיים של הנושא הראשי מתפצלים לענפים פחות עבים ככל שיש הקשר חדש שנובע מהרעיון או הנושא הקודם ומרחיב עוד את המשמעות הכוללת.

יש תמונות שממחישות את המילים הכתובות והכל חי, צבעוני, שמח וחיובי.

כל זה עוזר לבהירות ולצלילות המחשבה, עוזר לזכור את כל הרעיון כולו בקלות יחסית, עוזר להגביר את היצירתיות, ובסך הכל עושה את הכל למוצלח ויעיל.

יתכן ובשלב זה כבר השתכנעתם שזה דבר טוב ושאולי תרצו להתנסות בו בעצמכם.

מה תגידו אם תבינו שזה גם סופר קל ללמידה ולשימוש?!   נהדר, לא?!

אז בואו ונלמד מה צריך לעשות

כל מה שדרוש לכם מבחינת ציוד הם:

  • דפים לבנים וחלקים.
  • עפרונות מחודדים.
  • עטים.
  • טושים צבעוניים.

התחילו במרכז וצרו לכם עיגול או אליפסה או צורת ענן או משהו סמלי כמו למשל בציור למעלה שבמרכז יש תפוח אדום שאסוציאטיבית מתקשר עם בריאות שהיא הנושא המרכזי.

כתבו את מילת הנושא או  אם חייבים משפט קצר שמביע בדיוק נמרץ את הנושא כמו למשל אם אתם רוצים לתכנן אירוע כמו חתונה, תכתבו " חתונת מאריו ואזמרלדה".

ציירו ענפים ראשיים שיוצאים ממרכז מפת החשיבה לכיוונים שונים. תתחילו למשל עם ארבעה ענפים ותמיד תוכלו להוסיף עוד לפי הצורך. צבעו כל ענף בצבע אחר שיהיה עליז ומשמח.

על כל ענף כתבו מילה אחת שמסמלת רעיון שנובע מהנושא המרכזי ולכל רעיון כזה עוד ענפים שמתפצלים ממנו ומסמלים עוד תתי-רעיונות שנובעים מהרעיונות הקודמים בסדר היררכי יורד, וגם עליהם רשמו מילה שמביעה את הרעיון במדויק ככל שאפשר.

הענפים צריכים להיות מעוגלים ומתעקלים. הימנעו מקוים ישרים. הכל צריך להיות זורם כמו שישנה זרימה בין הגזע לענפים השונים בעץ אמתי.

הקפידו לכתוב את המילים הכי ברור שאפשר ושמרו על סדר ניקיון ואווריריות במפה ללא צפיפות רבה מידי.

לדוגמא:
בתכנון החתונה של מאריו ואזמרלדה אחד הענפים הראשיים היה "מוזמנים" והוא התפצל לעוד שני ענפים: "חתן" ו "כלה". כל אחד מהענפים האלו התפצלו שוב לעוד ארבעה והם: "משפחה", "הורים", "חברים", ו"עבודה".

הענף הזה מתאר את המוזמנים לחתונה מצד החתן שמורכבים מחברים של ההורים של החתן, המשפחה של החתן, החברים של החתן, והעמיתים לעבודה ולמקצוע.
ואותו הדבר בדיוק בענפים מצד הכלה.

במבט אחד ניתן להבין את הגורמים אותם צריכים לקחת בחשבון מבחינת מוזמנים.

כל זה ממש פשוט ואתם על ידי אימון קצר ביותר תוכלו ליצור מפות חשיבה אישיות שישקפו את הסגנון האישי שלכם וישמשו גם לבטא את היצירתיות שבכם.

לעיתים יהיה לכם קל יותר ליצור בשלב ראשון מפת חשיבה שלדית ללא צבעים או תמונות שתהווה סקיצה ראשונית למפה הצבעונית שתציירו בשלב השני.

אני מאוד אוהב לעשות מפות חשיבה כאלו על נייר ובדרך הציור, אך אם אתם נמשכים למחשוב ולעולם הדיגיטלי, ישנן כמובן אפליקציות למפות חשיבה שיכולות לשמש אתכם בתהליך הזה באופן מוצלח גם כן.

תוכלו להתנסות בשתי השיטות ואז תוכלו לדעת ממקור ראשון מה יותר מתאים לכם.

אישית, אני מעדיף את דף הנייר כי הוא גדול יותר ונותן לי מרחב פעולה, ויותר קל לי לראות את כל התמונה כולה על קשריה והקשריה. אני גם אוהב לצייר ולצבוע ככה שזה מתאים לי.

דבר חשוב נוסף שעליכם לעשות כשאתם מציירים מפת חשיבה כזאת הוא למצוא את ההקשרים שיש לעיתים בין שני ענפים נפרדים ולציין את זה בקו מקווקו מעוגל בין שני הענפים שמראה את הקשר שלהם אחד לשני. למשל בחתונת מאריו ואזמרלדה ענף "מימון" וענף "מתנות/צ'קים" יוצרים הקשר בלתי נמנע ביניהם.

זהו! זו כל הטכניקה

אתם יכולים לבחור להפעיל אותה בפשטות כמו שנלמד כאן, ואתם יכולים להפעיל אותה ברמה גבוהה ביותר כמו למשל שישנה מפת חשיבה ראשית שכל אחד מתתי ענפיה מקבלים מפות חשיבה משלהם והכל מלווה בתרשימים ובציורים מפורטים. הכל לפי בחירתכם ולפי המורכבות של הנושא עליו אתם חושבים או לומדים.

דרך נהדרת להאיץ את הלימוד שלכם לצייר מפות חשיבה מוצלחות וטובות תהיה להקליד ב"גוגל תמונות" את הערך  MIND MAP  תוכלו לראות המון דוגמאות של מפות חשיבה וזה יקצר לכם את זמן הלימוד וימחיש לכם את היתרונות הגלומים בשימוש במפות חשיבה כדי ללמוד בדרך כייפית.

זה ממש מהנה ויכול לעזור לכם להכניס רעננות ויעילות לדרך בה אתם חושבים, מתכננים, פותרים בעיות או לומדים.
בהצלחה לכם!

שתפו בבקשה את החומר הזה עם אנשים אחרים. בטוח יהיו כאלו שידלקו על הרעיון ויישמו אותו בחייהם בהצלחה. אתם תמיד תוכלו לספר שאתם גיליתם להם את הסוד לכך.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *