מחקר חדש קובע…שעובדים עליכם בעיניים!

מחקר חדש קובע…שעובדים עליכם בעיניים!

אנחנו מופגזים כל הזמן בפרסומות. ברדיו, בטלוויזיה, באינטרנט, בשלטי חוצות, ובפרסום בדרכים אחרות. בחומר שבא לשווק לנו מוצר כל שהוא, או שרות או רעיון אחר שמשרת את מי שמוכר אותו.
בהרבה מהפעמים כדי לתת חיזוק "מדעי" או כדי לגרום לנו מהר יותר להאמין בנכונות המידע שמוכרים לנו, יצמידו אל המידע את צרוף המילים הבא:

מחקר חדש קובע ש…
חוקרים מצאו ש…
מחקר חדש בתחום מצביע על…

אני רוצה שתדעו דבר אחד.
לא צריכים להאמין לכל דבר שאומרים לכם, גם לא לכל מחקר חדש שקובע קביעה כלשהי, במיוחד אם למחקר יש השלכות ואינטרסים כלכליים שמיטיבים עם מי שהזמין את המחקר.

תבינו, חוקרים לא מבצעים מחקרים סתם כי זה בא להם!

או כי הם מעוניינים לחולל פריצת דרך מדעית שתביא להם תהילת עולם. אולי זה היה פעם לפני הרבה שנים, הרבה!
הסיבות לכך הן פשוטות:

  • זה עולה המון המון כסף לערוך מחקר, ומישהו צריך לממן את זה.
  • מחקר עצמאי ובלתי תלוי כמעט שאינו כבר בנמצא.
  • אם החוקרים יגיעו למסקנות שאינן עולות בקנה אחד עם הדעות הרווחות בקליקה המדעית, החוקרים מסתכנים בנידוי ואי הכרה מעמיתיהם בעולם המחקרי מדעי.
  • אם התוצאות שיגיעו אליהן אינן רצויות על ידי גופים כלכליים בעלי אינטרסים הם מסתכנים בתביעות ובצליבה בבתי משפט על ידי הנציגים המשפטיים המתוחכמים ששכרו בעלי האינטרסים.

מי צריך כאבי ראש כאלה. רוב החוקרים יתאימו את עצמם למצב וכמו כולם רק ירצו להתפרנס ולהתקיים כלכלית.

קחו לדוגמה את חברות התרופות עתירות הממון שמשקיעות בביצוע מחקרים שמקדמים את מכירת התרופות שלהם. תוצאות המחקרים מגמתיות, מכוונות וידועות מראש. אם מצאו החוקרים תוצאות אחרות במחקר, גם אם הם טובות, פורצות דרך ועשויות להביא מזור לאנושות, הן לא מפורסמות ונגנזות.

בהרבה פעמים המחקר מבוסס על החלטה ראשונית מסוימת או על קביעה שהחוקרים מעוניינים להוכיח( ולא לחקור באמת). וכל פעולות המחקר מבוססות ונועדו על מנת להוכיח את נכונותה של הקביעה הראשונית הזאת בדרך כלל תוך התעלמות מכוונת מהתוצאות האחרות שנתגלו במהלך המחקר.

אני לא בא להכפיש כאן את כל החוקרים באשר הם, אלא להצביע בפניכם שמחקר אינו דבר קדוש כלל. מחקרים הם מגמתיים ותוצאותיהם מוצגות באופן חלקי על מנת להשיג את האפקט המבוקש ובדרך כלל מלווה בשיווק מחושב של התוצאות ודרך הצגתן כדי לקדם את האינטרס הכלכלי שהם משרתים.

מה שעלינו כולנו לעשות זה להפעיל את המסננים שיש לנו במוחנו ובחלקים אחרים שלנו שמצויים בהם חיישנים רגישים שונים שמוסרים לנו מידע. לבדוק את המידע ולא לקבל אותו אוטומטית כנכון. זה רק יכול להיות לטובתנו.

בהתחשב בכמות ה"זבל" המדעי כביכול שמוגש לנו כיום מכל הכיוונים ובהתחשב ברמת החשיפה שלנו לפרסום אנחנו כבר לא יכולים להרשות לעצמנו להאמין לכל אחד וכדאי לנו לערוך את המחקרים שלנו בעצמנו, להצליב מידע ולהגיע למסקנות. רק כך נוכל להתקרב אל האמת. גם אם נגלה מידע על הדבר באופן חלקי, אולי בגלל שאיננו מדענים זה עדיין יהיה טוב יותר ומשרת את צרכינו יותר מהשקרים שמאכילים אותנו כל הזמן.

כבר נאמר לפני שאם מספרים את אותו השקר הרבה פעמים ועושים את זה גדול מספיק, אנשים יאמינו שזאת האמת.
אם גם תתבלו את השקר עם התבלין המיוחד הזה שקוראים לו: מחקר חדש קובע ש… אז מובטח לכם תבשיל שהרבה אנשים יאכלו אותו מבלי להרגיש את הרעל שבו.

אל תזלזלו בכישורים ובידע שכבר מובנה בכם פנימה. זה לא קשור בהשכלה, בידע ייחודי, או במשהו נדרש אחר. זה מצוי בתוככם ככלים שהובנו שם על ידי הבריאה. הפעילו את החוכמה הזאת כדי שתשרת אתכם, כדי שתגלה לכם מהי האמת.

אתן לכם דוגמה שתמחיש לכם את מה שאני אומר:

בסוף שנת 2013 פורסם בירחון של המכון הלאומי לחקר הסרטן בארה"ב:
מחקר חדש קובע שעישון פאסיבי לא מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הריאות.
לא אפרט לכם את המספרים ואת התוצאות. אני רק רוצה לשאול מספר שאלות ולהתמקד בבחינת הידיעה.

נאמר בתוצאות שהחוקרים חקרו יותר מ 76,000 אנשים לאורך יותר מעשור שנים.

אני שואל את עצמי מי יכול לממן מחקר אדיר היקף שכזה?
למה בכלל שיעשה את זה?
את מי משרתת תוצאת המחקר הזה?
מי יכול להרוויח כל כך הרבה מזה כך שהסכים לממן מחקר כזה?

אם תסתכלו על זה מההיבט הכלכלי זה תמיד יקל עליכם למצוא את הדרך להבנה יותר טובה של התשובות לשאלות הללו.
כשתשאלו את עצמכם את השאלות האלו, הפילטרים שלכם יתעוררו, והכלים הביקורתיים המובנים בכם יכנסו לפעולה. אז בטוח אתם לא תאפשרו להרבה מאוד מהתוצאות השקריות והמסולפות האלו להשפיע עליכם. זה בטוח ישרת את האינטרסים שלכם.

בואו נעורר קצת את המחשבה עם כמה ידיעות מבדרות על מחקרים שליקטתי מכותרות באינטרנט:

  • מחקר חדש קובע שטלפונים סלולאריים לא גורמים לסרטן. תחשבו את מי זה משרת. בטוח לא אתכם.
  • מחקר חדש קובע שחלב עיזים מחזק את המערכת החיסונית. ואת מי זה משרת?
  • מחקר חדש קובע שהפסקת מתן ברזל לפעוטות לאחר גיל שנה מעלה את הסיכון לאנמיה בקרב פעוטות. המסקנה צריך לתת להם ברזל עד גיל שנתיים. מה אתם אומרים על זה בתור הורים חדשים שנפל עליכם כעת פחד שהילד הקטן שלכם יהיה חולה באנמיה? יאללה, מהר לסופרפארם לקנות ברזל!
  • מחקר חדש קובע שרצוי להניק את התינוק רק עד גיל שלושה חודשים ואחר כך כדאי לתת לו רק פורמולות. באמת?! ואת מי זה משרת? אימא  שלי הניקה אותי עד גיל שנה, דווקא יצאתי בסדר!
  • מחקר חדש קובע שבזכות החיסון נגד סרטן צוואר הרחם לנשים, הגברים שלהם מוגנים גם הם. נו מה אתם אומרים? זה גם מחסן מאוד את חשבון הבנק של מי שמוכר את החיסון, לא?!
  • מחקר חדש קובע ששתיית בירה לבנה טובה ללב. וואו! באמת?! כאן בתאילנד היכן שאני גר כל אחד יודע שלבירה מוסיפים רעל שקוראים לו פורמלדהיד כדי להאריך את חיי המדף של הבירה בגלל האקלים החם ובדרך לאף אחד לא אכפת שזה מקצר את החיים של מי ששותה את זה.

תפסיקו להיות נאיביים.

מספיק שמישהו יצמיד את משפט הקסם – מחקר חדש קובע, לרעיון שהם רוצים למכור לכם כדי שזה יעקוף באלגנטיות את המחסומים התפיסתיים שלכם שאמורים להגן עליכם משקרים כאלו, ויתקבל על ידכם כנכון גם ללא בדיקה נוספת.

לסיום, קראתי כותרת באינטרנט שאמרה:

מחקר חדש קובע שבעתיד נהיה טיפשים יותר.

אל תהיו חלק מהתוצאות של המחקר הזה! אתם יכולים להשפיע היום על מה ואיך שאתם חושבים. תבחרו בדרך שתיתן לכם תוצאות שישתקפו בבריאות טובה, בבחירות מושכלות, ובחיים שבהם אתם מתחברים עד כמה שאפשר יותר למה שנכון ומתאים לכם.

שתפו את המידע הזה עם אחרים שיגרום גם להם להפעיל יותר את המסננים הפנימיים שלהם ולהזין את עצמם הרבה פחות בזבל הכביכול מדעי שמאכילים אותם בו.

אני מאחל לכם שתוכלו להבחין בין אמת לבין שקר, בין העיקר לבין הטפל, ושיהיו לכם חיים מודעים ומלאי שמחה.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *