מיהם האנשים המשפיעים ביותר על חייכם?

מיהם האנשים המשפיעים ביותר על חייכם?

ישנה טענה שאומרת שמי שאתם כעת הוא הממוצע של 5 האנשים שאתם מבלים איתם הכי הרבה זמן על בסיס קבוע

שמעתי את זה כבר לפני הרבה שנים באחת מההרצאות של ג׳ים רוהן ז״ל, ומאז היו לי הרבה הזדמנויות לבחון את אמיתותה של הטענה הזאת כי החיים לקחו אותי איתם למקומות גיאוגרפיים רבים וגם הנוף האנושי של האנשים שאיתם ביליתי ושהפכו לזמן מסוים כאלו שהשפיעו עלי השתנה מספר פעמים.

כל זאת גרם לי להגיע למסקנה שאני מאמין בנכונותה של הטענה הזאת ב 100%. וזאת כמובן בהתחשב בכך שהיא פשטנית וכללית ואינה מתייחסת לעוד השפעות חשובות כמו למשל:

ההשפעות השונות שעיצבו את חייכם כשהייתם עדיין פעוטות בגיל 0-5 שנים, שהיו זמנים שבהם הפילטרים שלכם עדיין לא היו פעילים ואתם ספגתם לתוככם והאמנתם לכל מה שאמרו לכם אז.

האדם שאתם רואים כשאתם מביטים במראה, וכל מכלול האמונות שלכם לגבי מיהו אותו האדם.

החברים שאתם לא בוחרים, שמופיעים בחייכם דרך הפרסומות במדיה ודרך החדשות. אלו שעושים לכם ״שטיפת מוח״ שוב ושוב שמשנה אתכם ונוטעת בתוככם כל מיני צרכי שווא שלא היו שם קודם, ובעורמה משנים את אמונותיכם הפנימיות על מנת שיתאימו לצרכיהם כדי למשול בהתנהגותכם כאילו הייתם בובה על חוטים.

אותם אנשים שהופיעו לזמן קצר בחייכם, אך הופעתם הייתה דרמטית במיוחד וחוללה מהפך בחייכם בעקבות המפגש והמגע ביניכם.

״הראה לי את חברך ואומר לך מי אתה״

בטח כבר שמעתם בעבר את האמרה הזאת, ואם היא נכונה אז גם היא אומרת משהו שתומך בטענת הפתיחה. לאנשים שבחייכם יש השפעה עליכם ועל עיצוב של מה שאתם נהיים. והתהליך הזה קורה כל יום במשך כל הזמן.

לחלק מהתהליכים האלו אתם מודעים ולחלק אתם לא שמים לב אך הם ממשיכים להשפיע על התנהגותכם ובחירותיכם בחיים.

הבחירה היא שלכם עד כמה להיות מושפעים מאותם האנשים ולאפשר להם או למנוע מהם את מה שהם עושים לכם. שום דבר אינו גזירה משמיים או דבר שהוא בלתי הפיך.

הכל ניתן לשינוי ומתנהג כמו במשוואה מתמטית

בצד אחד של המשוואה יש אתכם ואת האנשים שמשפיעים על חייכם, ובצד השני של המשוואה יש את התוצאה שאתם מקבלים בחיים שלכם שמתבטאת במי שאתם נהיים ובמה שאתם חושבים ומרגישים.

אם תבחרו לטמון את ראשכם עמוק באדמה ולא להיות מודעים למי שטוב לכם ומי שאינו כזה וגם תעשו משהו בנידון, התוצאה שתקבלו היא שלא תהיו שמחים בחיים שלכם ותרגישו שאתם נשלטים על ידי אנשים אחרים. ואם אתם בהכחשה אז אתם בטח תקראו לזה ״נסיבות החיים״.

אך אם תבחרו להגביר את המודעות שלכם על ידי כך שתפקחו את עיניכם ותשפרו את יכולת הזיהוי והאבחנה שלכם לגבי אותם האנשים, וגם תקבלו החלטה לחסר את אלו שאינם טובים לכם מהמשוואה ולהחליפם בכאלו שטובים לכם מאוד, אז בצד השני של המשוואה תקבלו חיים טובים יותר ורמות גבוהות יותר של אנרגיה וכוחות לחיות את חייכם כפי שאתם בוחרים במקום לפי מה שמוכתב לכם או משפיע עליכם באופן סמוי.

אז מי נמצא שם ברשימת האנשים המשפיעים עליכם ביותר?

לכל אחד או אחת מכם תהיה בטח הרשימה האישית והמיוחדת לו או לה, אך בטח תמצאו שם את:

ההורים שלכם

בן או בת הזוג שלכם

אנשים מהמשפחה שלכם

החברים הקרובים לכם ביותר

מי שאתם מחשיבים כגיבורים שלכם

מי שאתם מחשיבים כאויבים שלכם

וכך על פי הטענה שהמאמר נפתח בה, לכל אחד מהם תהיינה השפעה מסוימת עליכם וכל ההשפעות ביחד יגרמו לכם לבטא את הממוצע שלהן במי שאתם תהיו באותו זמן נתון, באופן בו תתנהגו, תחיו, תחשבו, תרגישו, תשאפו להישגים ועוד…

בואו ונדבר על חלק מהם

ההורים שלכם

בין אם תרצו או לא תרצו, להורים שלכם ישנה השפעה חזקה ביותר על מי שנהייתם במשך הזמן, בעיקר בגלל הסיבה שכשהייתם קטנים ורכים ספגתם את כל מה שהיה בבית. ההורים שלכם לימדו אתכם כל מיני דברים לפי איך שהם תפסו והבינו את החיים אז. הם גם הצליחו להעביר לכם את פחדיהם, את הבנתם לגבי מה שטוב ומה שרע, והצורה שבה הם חיו את הזוגיות שביניהם השפיעה וממשיכה להשפיע עליכם עד היום. בגדול, הם עיצבו חלק גדול מהאמונות יסוד שלכם לגבי החיים בכללותם.

אם אתם מבחינים כיום שיש בכם דברים שאינם מתאימים לכם יותר שנובעים מהתקופות האלו אתם תצטרכו לעשות עבודה מסוימת שתגרום לכם להשתנות לאופן שאתם בוחרים להיות כעת.

להאשים את ההורים שלכם שהם המקור לבעיותיכם לא יעזור במאומה. תצטרכו לברר עם עצמכם מהם אותם הדברים שירשתם מהם שאתם מעוניינים לשמור כי אתם מבחינים שהם טובים לכם, ומהם אותם הדברים שמחלישים אתכם שקיבלתם מהוריכם ועכשיו הגיע הזמן לשחרר אותם מחייכם ולהקטין או אפילו לבטל את השפעתם עליכם לגמרי.

בן או בת הזוג שלכם

ייתכן שזה האדם שהכי משפיע על חייכם כעת פשוט בגלל העובדה שאתם מבלים ביחד הרבה זמן יחסית לזמן שאתם במחיצת אנשים אחרים. ומיכון שהפכים נמשכים אחד אל השני, אז בטח יש לכל אחד מכם תכונות שונות אחד מהשני.

במקרה הטוב אתם תשלימו אחד את השני ובמקום שיש לאחד יתרון בתכונה מסוימת שהביטוי שלה חלש אצל האחר, החזק ייקח איתו למעלה את החלש והדבר הזה יגרום להעלאת הסטנדרטים בכל מה שנוגע לתכונה הזאת אצל שניהם. הדבר הזה יביא שיפור והטבה לחיי בני הזוג.

במקרה הגרוע, אם בני הזוג לא יעשו כלום על מנת לחזק אחד את השני ולהתייחס לחולשות ולחוזקות בצורה בונה וחיובית, הסטנדרטים שלהם שניהם ידרדרו מטה. ובמקרה עוד יותר גרוע אם זה יימשך הרבה זמן, תהיה שחיקה כל כך חזקה ביחסים ביניהם כך שכבר לא יהיה אכפת להם אחד מהשני יותר.

ואז בדרך כלל המוצא הראשון שיעלה במוחם זה להיפרד אחד מהשני.

במקום זה אחד מהצדדים יכול היה להבין שההתנהגות של האחר משקפת גם את ההתנהגות שלו ואם הוא היה רוצה שינוי והטבה אז הוא יכל לקחת את היוזמה ולהשתנות על ידי כך שהוא היה חובר לאנשים שהסטנדרטים שהם משקפים בחיי הזוגיות שלהם ראויים על פי דעתו לשמש מודל ללמידה ולחיקוי, ועצם הפעולה הזאת היה משנה אותו ומעצימה אותו ואז הוא וגם לסחוף את בת זוגו למעלה איתו ולשניהם ביחד יכלו להיות חיים טובים יותר.

החברים שלכם

אותם האנשים שאתם מבלים איתם את חלק מזמנכם, משתפים אותם בחייכם ומסתכלים על איך הם חיים את חייהם ובאופן רצוף משווים את חייכם אל חייהם בכל התחומים. במה שנוגע לסגנון החיים, לרכוש ולחפצים, לביטוי החברתי, למעמד ועוד…

לאותם החברים יש תכונות חיוביות ושליליות ביחס למה שאתם צריכים מהם ומה שהם צריכים מכם. אם אתם נוהגים בחוכמה אז אתם תגבירו את אותם הדברים שמשלימים אתכם ומטיבים אחד לשני את החיים. ותקטינו ותגמדו את אותם הדברים שגורמים לכם לירידה בסטנדרטים של החיים הרצויים לכם שאתם מחפשים בחברות שביניכם.

במקרים מסוימים בחברות מתפתחת קנאה סמויה שמוליכה לתחרותיות שמתבטאת בהעלאה של סגנון החיים רק על מנת להראות לצד השני מי הטוב והמוצלח יותר כאן. ההתנהגות הזאת מבזבזת המון אנרגיה ומסיטה את החברות מן הדרך הטובה בה שני הצדדים נתרמים ומחוזקים.

חברים טובים יהיו כאלו שיחזקו ויתמכו אחד בשני בשעת הצורך. בלי חשבונות מי נתן ומי קיבל. הם תמיד יצביעו על הטוב שבכם ועל כך שהם שמחים שאתם ביחד. זה ברור שחברים כאלה כדאי לטפח ולשמור, להעמיק ולחזק את הקשר שביניכם.

חברים אחרים שחותרים תחתיכם במסווה שהם פועלים לטובתכם, כדאי לפטר מחייכם אם ניתן, או לכל הפחות להיות מודע להתנהגותם האמתית ולהקטין מאוד את הזמן שאתם מבלים במחיצתם כדי שהשפעתם על חייכם תקטן ותיחלש והתוצאה של זה תהיה הטבה בעבורכם.

אז הנה תכנית ההבראה שלכם

1. חשבו על השבועות האחרונים ונסו לזהות מיהם האנשים שאתם מבלים איתם במונחים של זמן הכי הרבה, ועושים איתם הכי הרבה פעולות ביחד.

זה יכול להיות בן או בת זוג שלכם, מישהו מהמשפחה שלכם, מישהו שאתם עובדים איתו, מישהו מהחברים שלכם הקרובים. חשבו גם על מה שאתם מרגישים כלפי אותם האנשים והרכיבו רשימה של בערך חמישה אנשים פחות או יותר וכתבו את שמותיהם על דף שיהיה מול עיניכם.

2. הביטו ברשימה וחשבו על אחד אחד מהם ושאלו את עצמכם:

מיהו באמת האדם הזה בעבורי?

מה מעניין אותו בחיים שלו והאם זה מעניין גם אותי?

מה הוא השיג עד כה בחיים שלו ובאיזה סגנון הוא חי?

עד כמה הוא שמח ומסופק מהחיים שלו?

מהם הדברים הטובים שיש בו שמושכים אותי להיות איתו בקשר חברי?

מהן התכונות השליליות שלו מבחינתי?

3. בחנו את התשובות לשאלות האלו בקפידה ואז שאלו את עצמכם עד כמה אותו אדם מתאים לכם לחייכם ויוכל לעזור לכם לנסוק מעלה לגבהים שאליהם אתם מעוניינים להגיע.

האם אותו האדם נותן לכם השראה להשתפר, מעודד אתכם ומשבח אתכם על מאמציכם להצליח, ואומר לכם כל הזמן שאתם מסוגלים אם רק תרצו לכל דבר. או שאותו האדם מצביע כל הזמן על חסרונותיכם וחולשותיכם, ולכל רעיון שאתם משתפים אותו או אותה הם מראים לכם למה לא כדאי לכם ולמה זה לא יצליח לכם וחבל שתנסו בכלל.

4. כשיש בידכם את התשובות לשאלות האלו, קבלו החלטה עם מי מהרשימה הייתם רוצים להמשיך להיות בקשר ומי בכלל אינו האדם שחשבתם בהתחלת הקשר ואתם עדיין חברים רק מכורח ההרגל או בגלל שלא נעים לכם לסיים את הקשר.

אל תפחדו לקבל החלטות חותכות ולפטר אנשים מחייכם אם אתם מבחינים שאינם טובים לכם. אפילו אם זה אומר שתתנתקו מחברי ילדות או ממישהו ממשפחתכם. אם אין באפשרותכם לחתוך לגמרי אז לפחות תקטינו מאוד את החשיפה ואת האנרגיה שאתם מקצים לקשר שביניכם. במקביל הגדילו את הזמן ואת המשמעות של הקשר עם אותם אנשים שטובים לכם וגורמים לכם להיות ווריאציה טובה יותר של מי שאתם.

במקום להסתובב עם אנשים ממוצעים ולהפוך להיות הממוצע שלהם, הקיפו את עצמכם באנשים טובים, חכמים, מוצלחים ואוהבים שההשפעה שלהם רק תעלה את הממוצע שלכם ותגרום לחייכם להשתפר.

זכרו,

אם אתם רוצים לעוף מעלה עם נשרים, תפסיקו לנקר על האדמה עם התרנגולות

וכעת אנא שתפו את הידע הזה עם חבריכם וחברותיכם ברשת ונעזור להם ביחד להגביה עוף ולשפר את החיים שלהם גם כן. תבורכו.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *