רוחניות אמתית מהי?

רוחניות אמתית מהי?

בעת כתיבת שורות אלו אני נמצא במקדש בודהיסטי שממוקם על פסגת הר מקסים וצופה לנוף נהדר של האי בו אני גר. הרוגע והשלווה כאן ממש גורמים להתעלות ולמן תחושה של שלום. יש כאן כמה חתולים וכמה תרנגולים ותרנגולות יפיפיים שחיים באידיליה אחד עם השני. בלי פחד ובלי מרדפים. קולות פעמוני הרוח שמתנגנים להם והלמות הגונגים והפעמונים הגדולים שמבקרים מכים בהם מידי פעם בפעם תורמים לאווירה הקסומה שכאן.

לפני כמה דקות גם התחילו מזמורים להישמע מהרמקולים והמלודיה המונוטונית של התפילות האלו למרות שאני לא מבין מילה וחצי מילה ממה שהם אומרים נוסכת בי בו זמנית גם כבדות וגם קלילות, מנקה את מחשבותיי ואני כמו מתמכר לצלילים האלו החד גוניים שחוזרים על עצמם.

לאחר בערך כשעה של התבוננות, של בליל של תחושות, של מראות וצלילים, ושל כל מיני אנשים שבאו נשארו לזמן מה ולאחר מכן עזבו, עולה בי ומגיחה לה השאלה:

מהי רוחניות אמתית?

באמת מהי רוחניות? האם דת היא רוחניות?

האם מישהו שעוטה על עצמו גלימות צבעוניות ומזמר מזמורים הוא רוחני?

האם מישהו שיודע לספר סיפורי זן או לתבל את הדיבור שלו בציטוטים רוחניים הוא רוחני?

האם מי שלומד לימודים ״רוחניים״ רוחני יותר ממי שלא לומד אותם?

האם ראש הישיבה רוחני יותר מן האברך הרגיל?

האם צריך להיות באשרם בהודו על מנת להיות רוחני?

אם יהיו לי חברים רוחניים האם הרוחניות תדבק בי?

האם גם אני יכול להיות רוחני? בטח צריכים להיות דרישות קבלה מחמירות!

ובכלל מה זה אומר להיות רוחני? להתנתק מכל מה שיש ולרחף בעולמות עליונים?!

לאחר כמה זמן שהרהרתי בשאלות האלו פתאום הבנתי שאני בכלל לא שואל את השאלות הנכונות. ואם הדבר נכון אז בטח ובטח שגם לא אקבל את התשובות הנכונות. איך הבנתי את זה?

פתאום נזכרתי באיזה סיפור שקראתי באיזה שהוא מקום על מישהו שאיבד את המפתח לבית שלו והוא מחפש אחריו ובא מישהו ורוצה לעזור לו לחפש והוא שואל אותו היכן הוא איבד את המפתח בערך והאיש שאבד לו המפתח מצביע על מקום שהוא בערך מאה מטרים מהמקום בו הם נמצאים. שואל אותו זה שרוצה לעזור לו מדוע אתה לא מחפש אותו שם? עונה לו האיש, ״ כי כאן יש יותר אור ושם חשוך״.

מה דעתכם?

אולי רוחניות זה בכלל משהו שלא נמצא בחוץ ואפשר לראות אותו. אולי בכלל אין לו סממנים חיצוניים, אלא זה משהו שקיים רק בפנים, בתוככם, ברוחכם. ואם זה נכון אז זה לא יהיה אפשרי בכלל לזהות את האנשים הרוחניים רק לפי איך שהם נראים או לפי איך שהם מתלבשים או מדברים.

בואו וננסה להבין מהי רוחניות מכיוון אחר

כל אחד מכם מכיר כל מיני סוגים של אנשים וכבר נפגשתם בחייכם בכל מיני תגובות שונות של אנשים למצב מסוים. לשם הלימוד בואו וניקח לדוגמא מצב שבו מישהו שותה כוס יין משובח.

אחד ירוקן אותו אל קרבו במהירות ויסיים עם זה.

שני ילגום אותו בהנאה ויגלגל אותו על לשונו כדי להרגיש אותו דרך טעמו, ריחו, צבעו, והצליל שהופק כשהושקו הכוסות.

שלישי גם יחשוב בנוסף כשהוא שותה אותו על איך הפיקו אותו וינסה לחבר את החוויה החושית גם עם הידע שיש לו על בצירים שונים.

ורביעי יתחבר באמצעות שתיית היין עם כל האנשים שהיו שותפים ביצירת התחושה הנהדרת על לשונו ברגע המסוים הזה בזמן. הכורמים, הייננים, המשווקים… ובנוסף ייקח לעצמו את הזמן להודות על כל הטוב הזה שנפל בחלקו.

מה שתוכלו לראות מבחוץ זה רק שאחד שותה מהר יותר מהשני. כל שאר הפעולות תהיינה ברובן נסתרות מעיניכם.

אם זה כך אז מהם ההבדלים בין האנשים האלו?

♦ הראשון פועל מהרובד הגופני הנמוך

♦ השני פועל מהרובד הרגשי.

♦השלישי פועל מהרובד המחשבתי.

♦ והרביעי פועל מהרובד הרוחני שמתעלה על כל השאר.

האם זה אומר שהאדם הרביעי לא נהנה מהטעם של היין, או לא הרגיש אותו. לא ולא!

החוויה שלו הייתה מלאה יותר, וחיברה אותו עם יותר היבטים של אותה הפעולה. ברגעים האלו שהוא לגם את היין הוא בפשטות היה יותר חי מהאחרים. כוס היין הייתה בדיוק אותו הדבר מכל הבחינות אך שאר שלושת האנשים חוו חוויה הרבה יותר צרה והרבה יותר שטוחה שלה, במיוחד האדם הראשון.

אם כך רוחניות היא מצב בו אתם חיים באיכות, במשמעות, ובכמות הרבה יותר גדולה מהמצב הרגיל בו חיים רוב האנשים.

האנשים, החפצים, והמצבים שבחייכם אינם שונים מבחיי האחרים. מה ששונה כאן זוהי הדרך בה אתם בוחרים לתפוס לראות ולהבין אותם, והביטוי המעשי לזה הוא שאתם לא מסתפקים בהסברים המקובלים לתופעות החיים השונות אלא אתם לומדים ומרבים דעת כל הזמן. מחפשים אחר האחדות והדמיון בין הקיים והישנו. פוקחים את עיניכם ומחפשים ללא הרף לראות כל מצב מכמה שיותר כיוונים וזוויות על מנת לעמוד על טיבו האמתי. לא הולכים בנתיב הכבוש היטב שבו כולם הולכים אלא סוללים את הדרך שלכם בעצמכם.

כשאתם מוצאים את השילוב הנכון בין כל הצדדים השונים שלכם ומאחדים אותם על מנת לזרוע כל הזמן זרעים של טוב על ידי נתינה לשמה, תרגול של עזרה לזולת, חמלה, הדרכה, ומתן דוגמה אישית לאחרים על ידי כך שאתם מתמקדים בלהיטיב את עולמכם הפנימי. כשאתם מחפשים את התשובות לשאלותיכם בתוככם פנימה ולא בחוץ. כשאתם לא מסופקים מהתיאוריות שהעולם מציע לכם לגבי מדוע הדברים פועלים כך ולא אחרת ואתם כל הזמן ״רעבים״ לדעת את האמת. אז אתם בהחלט על נתיב הרוחניות.

הנה לכם עוד דוגמה מעשית שתסביר לכם מהי רוחניות.

בטח יצא לכם להיות לפחות פעם אחת בבדיקת עיניים אצל אופטומטריסט, לא?

אתם זוכרים שהוא מרכיב לכם מן משקפיים וכל הזמן מחליף כל מיני עדשות ואתם צריכים לקרוא את מה שמוקרן על הקיר.

תארו לכם שבחיים לכל אחד יש משקפיים כאלו כל הזמן ומה שקורה זה שכל אחד שחפץ בכך ושאתם או מרשים לו או לא מתנגדים מספיק בתוקף, מרכיב לכם את עדשת הפירוש שלו את החיים. וזה בא תמיד בגוונים של מאפור בהיר ועד לכמעט שחור. אתם בטח מבינים שכעת מה שאתם רואים זה לא מה שיש באמת אלא מן פירוש מעוות של האמת.

במציאות מספר האנשים או הגופים שירצו להרכיב על עיניכם עדשות/פילטרים כאלו, רב לאין שיעור על קומץ האנשים או הגופים שירצו לעזור לכם להוריד אותם בכדי שתוכלו לראות את האמת. זאת אחת הסיבות שהתהליך הזה חייב להיעשות באופן אישי ובמסע פנימי למחוזות הרוח שלכם.

רוחניות היא המצב בו אתם מסירים עוד ועוד פילטרים כהים כאלו שהורכבו על עיניכם כך שבתהליך הזה אתם מתחילים לראות יותר ויותר אור דרך עיניכם ולכן גם מקבלים תמונה יותר מדויקת ומהימנה של מה שיש באמת. אם אתם ממשיכים בתהליך הזה של הסרת העדשות שהורכבו עליכם על ידי גורמים חיצוניים שונים עד למצב האולטימטיבי שבו אתם אפילו מסוגלים להסיר את המשקפיים, אז אתם מגיעים למצב של הארה. למצב שההודים קוראים לו נירוונה. למצב בו השפעות חיצוניות כבר לא יכולות לנגוע בכם ואתם אחד עם מה שישנו בשלום פנימי עמוק, זורחים ומוארים.

תראו,
כל מה שקראתם עד כה נכתב מהרובד הרוחני. למרות שאין כאן שום מילים מיוחדות או כאלו המזוהות דווקא עם רוחניות. כשפועלים מהרוח הדברים נוטים לפשט את עצמם. להגיש את הרעיונות שטמונים בהם באופן שקל לעכל אותם. כך שהרוחניות זמינה לכל אדם שחפץ בה. לכל איש ואישה באשר הם. צעירים ומבוגרים כאחד. מנהלי מפעלים או נהגי סחורה. מלכים או חסרי בית. אם אתם מצליחים להשתחרר מכל אמונות השווא שניטעו בכם, לגבי מה שחשוב ומה שלא בחיים האלו ואתם מתייחסים לדברים האמתיים, אין שום הבדלים כאן.

כל מה שאדם אחד השיג בחייו, אדם אחר יכול גם כן. המסע הפנימי הזה להארה יהיה שונה מאדם לאדם אך המשותף יהיה שהלימוד לא יהיה צבירת עוד ידע אלא שחרור של ידע מעכב ושל אמונות שגויות ושל הסרה של המשקפיים בסופו של התהליך.

חשוב להדגיש כאן שלמרות שהמאמר הזה נכתב בלשון זכר, מה שקורה בשטח זה שדווקא הנשים רוחניות הרבה יותר מן הגברים. אני מניח שזה בעיקר בגלל שהן מוכנות יותר ללמוד. מוכנות להשתנות ולצמוח. פחות חייבות לשמור על תדמית נוקשה ולכן גמישות פי כמה מהגברים. זה לא אומר שאבוד לנו הגברים אלא שפשוט נצטרך ליותר שחרור והסרה של כל הזבל שיושב עלינו.

לסיום,

הביטו מסביבכם בעיניים פקוחות לרווחה ומשוחררות מהתפיסות הרגילות שלכם לגבי מיהו אדם רוחני ובטח תופתעו לגלות שלעיתים אנשים פשוטים ביותר סביבכם שלא שמתם לב אליהם קודם לכן, רוחניים ברמות שלא יביישו גם נזירי זן בודהיסטיים שכל יומם רצוף תפילות וטקסים שאמורים לקרב אותם להארה. התבוננו בהם בשקט ולמדו מהם ללא מילים וללא דיבורים.

הדלאי לאמה אמר: ״הדת שלי היא טוב לב״. אותי זה קנה. נראה לי שזה מקום טוב להתחיל בו כשאתם על נתיב הרוחניות. אני מברך אתכם מלבי ממחשבותיי ומכל הווייתי, בשלום פנימי, בבריאות, בשמחת חיים, ובהארה.

שלחו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *